REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poświąteczny kogel-mogel

W tym tygodniu inwestorzy mogą być zdezorientowani pod naporem licznych publikacji makroekonomicznych.
W tym tygodniu inwestorzy mogą być zdezorientowani pod naporem licznych publikacji makroekonomicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Patrząc krytycznym okiem na okres przedświąteczny i czas Wielkiej Nocy na rynkach finansowych, trzeba przyznać, że sytuacja nie sprzyjała bykom. W Azji nastąpiły trzy dni spadków, w Ameryce utrzymywał się marazm, miedź i srebro potaniały, a napięcie w Libii i jej rejonach zwiększyło się. Nastroje pogarszała niepewność, związana ze zbliżającymi się publikacjami i perspektywa nadchodzących szczytów.

Obie ostatnie sesje w Nowym Jorku, zarówno czwartkowa, jak i poniedziałkowa, nie przyniosły zaskakujących rozstrzygnięć. Europejskie parkiety nie znajdą dziś wielkiego impulsu za oceanem. W czwartek S&P500 poszedł w górę o siedem punktów, czyli o 0,53 proc., zaś w poniedziałek spadł o dwa punkty, czyli o 0,16 proc. W trakcie obu dni jakikolwiek ruch był widoczny jedynie w pierwszych minutach handlu. W efekcie najpierw został wytracony impet niedawnej zwyżki, a następnie powstrzymano ją. Bariera tuż pod poziomem 1340 punktów już wcześniej, w pierwszych dniach kwietnia, stanowiła dla byków przeszkodę, przez którą nie mogły przebić się przez sześć kolejnych sesji. Na początku miesiąca nastąpiła korekta, licząca ponad 30 punktów. Teraz kusi scenariusz dotarcia do rekordu hossy, do którego brakuje zaledwie siedmiu punktów. I tu powinna dokonać się poważniejsza rozgrywka. Jej wynik może przesądzić o losach rynku, przynajmniej w najbliższym miesiącu. Nawet nieprzesadnie przesądni inwestorzy patrzą na majową perspektywę z rezerwą, a powodów do niepokoju nie brakuje.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

REKLAMA

W piątek i poniedziałek na azjatyckich parkietach przeważały spadki. W przypadku Nikkei wyniosły nieco ponad 0,1 proc. Jednak w Szanghaju indeksy zniżkowały po około 2 proc. Dziś rano przecena była kontynuowana. W Tokio wskaźnik tracił ponad 1 proc., w Szanghaju na godzinę przed końcem handlu indeksy spadały po 0,6 proc.

Po poniedziałkowych notowaniach niezbyt dobre są rokowania dla naszych spółek surowcowych, a szczególnie KGHM. Kontrakty na miedź zniżkowały momentami o ponad 2 proc. Nieco lepiej zachowywały się notowania ropy naftowej, której ceny szły w dół jedynie o kilka dziesiątych procent i trzymały się powyżej 123 dolarów za baryłkę. Dziś rano oba surowce nadal taniały. Miedź o 0,7 proc. Nerwowo zaczyna być na rynkach złota i srebra. Złoto po poniedziałkowym rekordzie na poziomie 1518 dolarów za uncję zdaje się wchodzić w fazę korekty, notowania srebra przerabiają podobny scenariusz ze zwielokrotnioną dynamiką. Dziś rano zniżkowały o prawie 3 proc.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zaczynającym się tygodniu sporo będzie wydarzeń i informacji makroekonomicznych. W kategorii wydarzeń prawdopodobny jest powrót na tapetę znów zaostrzającej się sytuacji w Libii, Syrii i okolicach. Z pewnością też sporych emocji należy spodziewać się w środę, kiedy wypada posiedzenie Fed. Choć zmiany stóp nikt się nie spodziewa, to każde słowo z komunikatu będzie wnikliwie analizowane. A do tego rezerwa federalna przedstawi też projekcję, dotyczącą parametrów gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Napłynie też dużo informacji zza oceanu: od dzisiejszej publikacji indeksu cen nieruchomości, poprzez środowe zamówienia na dobra trwałe, czwartkowy pierwszy szacunek dynamiki amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale, liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, po piątkowe dochody i wydatki Amerykanów, indeks nastrojów konsumentów i wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Chicago. Po raz kolejny warto przypomnieć, że z wielkiej chmury często jest mały deszcz, a takie nagromadzenie publikacji może przynieść remisowy wynik. Tym razem, ze względu na to, w jak newralgicznym punkcie znajdują się indeksy na Wall Street, trudno przewidzieć, na czyją korzyść przechyli się szala zwycięstwa.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA