| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Inflacja bazowa wystrzeliła w górę

Inflacja bazowa wystrzeliła w górę

Narodowy Bank Polski ujawnił dane, dotyczącej inflacji bazowej w 2011 r. – w marcu, osiągnęła ona poziom 2 proc., porównując z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Podana wartość nie uwzględnia cen żywności i energii.

- Inflację napędzają już nie tylko rosnące ceny żywności i energii na świecie, ale także rozkręcająca się stopniowo spirala cenowo - płacowa w Polsce – mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

- W stosunku do lutego br. inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, była wyższa o 0,5 pkt. proc. To największy, miesięczny wzrost od stycznia 2008 roku. To może świadczyć o tym, że na szybki wzrost cen mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, czyli drożejąca żywność i paliwa na rynkach zagranicznych, ale także nasilająca się spirala cenowo - płacowa w kraju. To niebezpieczne zjawisko. W znacznie mniejszym stopniu niepokoi natomiast wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu w marcu. Wyniósł on 9,3 proc. i jest głównie efektem cyklu koniunkturalnego w Polsce i u naszych sąsiadów – kontynuuje J. Adamski.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

- Rada Polityki Pieniężnej musi uważnie obserwować, co będzie się działo z inflacją bazową w kolejnych miesiącach. Gdyby dalej szybko rosła, zacieśnienie polityki pieniężnej może być głębsze, niż dotąd przewidywaliśmy - dodaje dr Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ujęciu miesięcznym inflacja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od stycznia 2008 roku.
W ujęciu miesięcznym inflacja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od stycznia 2008 roku.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »