| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Inflacja bazowa wystrzeliła w górę

Inflacja bazowa wystrzeliła w górę

Narodowy Bank Polski ujawnił dane, dotyczącej inflacji bazowej w 2011 r. – w marcu, osiągnęła ona poziom 2 proc., porównując z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Podana wartość nie uwzględnia cen żywności i energii.

- Inflację napędzają już nie tylko rosnące ceny żywności i energii na świecie, ale także rozkręcająca się stopniowo spirala cenowo - płacowa w Polsce – mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

- W stosunku do lutego br. inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, była wyższa o 0,5 pkt. proc. To największy, miesięczny wzrost od stycznia 2008 roku. To może świadczyć o tym, że na szybki wzrost cen mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, czyli drożejąca żywność i paliwa na rynkach zagranicznych, ale także nasilająca się spirala cenowo - płacowa w kraju. To niebezpieczne zjawisko. W znacznie mniejszym stopniu niepokoi natomiast wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu w marcu. Wyniósł on 9,3 proc. i jest głównie efektem cyklu koniunkturalnego w Polsce i u naszych sąsiadów – kontynuuje J. Adamski.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

- Rada Polityki Pieniężnej musi uważnie obserwować, co będzie się działo z inflacją bazową w kolejnych miesiącach. Gdyby dalej szybko rosła, zacieśnienie polityki pieniężnej może być głębsze, niż dotąd przewidywaliśmy - dodaje dr Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ujęciu miesięcznym inflacja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od stycznia 2008 roku.
W ujęciu miesięcznym inflacja osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od stycznia 2008 roku.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »