REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ucieczka od inflacyjnego dolara

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 4 proc. W dalszym ciągu znacznie przekracza cel inflacyjny.
Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 4 proc. W dalszym ciągu znacznie przekracza cel inflacyjny.

REKLAMA

REKLAMA

Od początku wtorkowych notowań na giełdzie indeks dwudziestu największych spółek znajdował się pod kreską. Tym samym WIG20 oddalał się od granicy na wysokości 2900 pkt.

REKLAMA

Mały obrót, podobnie jak wczoraj, wskazywał na to, że zainteresowanie handlem wciąż jest bardzo wybiórcze, a to z kolei sprawiło, że byki tuż przed rozpoczęciem handlu w Stanach próbowały wynieść indeks powyżej poniedziałkowego zamknięcia. Sztuka ta nie udała się. W konsekwencji w jednym ruchu spadkowym powróciliśmy do miejsca, w którym rozpoczął się atak i ostatecznie zamknęliśmy dzień dokładnie w pozycji jego otwarcia. Była to druga z rzędu sesja bez żadnych istotnych rozstrzygnięć i konkretów.

REKLAMA

Słabo prezentowały się również pozostałe rynki europejskie. W innych częściach naszego kontynentu zmiany starano się uzasadnić kolejnymi wstrząsami wtórnymi w Japonii. Co ciekawe, takie same wstrząsy, w tym samym kraju, jeszcze wczoraj nie miały dla rynków żadnego znaczenia, a już – nie wiedzieć czemu – generowały słabe nastroje. To zapewne tylko pretekst, podobnie jak słabszy od oczekiwań indeks ZEW, opisujący nastroje niemieckich analityków i inwestorów, który spadł do poziomu 7 pkt. W ciągu kilku miesięcy stracił on korelację z giełdową rzeczywistością, więc wszystkie rynki solidarnie zignorowały go.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Jeżeli mimo wszystko chcielibyśmy szukać dobrych informacji, są nimi wieści na temat inflacja w Wielkiej Brytanii, która nieoczekiwanie spadła do „zaledwie” 4 proc. Po lutowym odczycie na poziomie 4,4 proc. może to wydawać się istotną zniżką, z tym że taki wynik nadal znajduje się dwukrotnie powyżej celu inflacyjnego brytyjskiego Banku Centralnego. Niemniej, daje on nadzieję angielskiej gospodarce na to, że niskie stopy procentowe nie znajdą się aż pod tak dużą presją.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zupełnie w drugą stronę ruszyła dynamika cen importu w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu miesiąca wzrosły one o 2,7 proc. Ten sam wskaźnik bez paliw sięgnął tylko 0,6 proc., już po raz kolejny sygnalizując fakt, że inflacja w USA jest nie do uniknięcia, a obawiający się jej gracze uciekają od dolara. W rezultacie euro umacniało się. Surowce też dotknął drugi dzień spadków, ale od ubiegłotygodniowych szczytów oddaliliśmy się tylko kosmetycznie.

Bardzo stonowaną reakcję, pomimo umacniającego się euro, widzieliśmy na złotym, choć jeden z członków RPP zasugerował, iż możliwa jest szybka podwyżka stóp procentowych, i to aż o 50 pkt. bazowych. Praktycznie brak jakiegokolwiek umocnienia złotego wynika z faktu, że taki scenariusz wydaje się na tyle nieprawdopodobny, że rynek nie bierze go po uwagę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA