| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Podwyżka stóp bez większego wypływu na rynki

Podwyżka stóp bez większego wypływu na rynki

Podwyżka stóp procentowych w Eurolandzie nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach. Indeks rodzimych blue chipów nie zszedł poniżej 2900 punktów.

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od korygowania środowej, pokaźnej zwyżki. Główne indeksy traciły na otwarciu po 0,1-0,2 proc. Wskaźnik największych spółek trzymał się jednak w bezpiecznej odległości powyżej pokonanego wczoraj z impetem poziomu 2900 punktów. W pierwszej godzinie handlu niedźwiedzie zdołały zepchnąć go do 2911 punktów, doprowadzając do spadku o prawie 0,6 proc. poniżej środowego fixingu. Byki jednak szybko skontrowały, w całości niwelując tę stratę. Do południa jednak indeks przebywał nieznacznie pod kreską, czekając na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych i reakcję rynków na nią.

Największe spadki dotknęły akcji wczorajszych liderów zwyżek. O ponad 3 proc. w dół przed południem szły walory Telekomunikacji Polskiej, które w środę zyskały ponad 4 proc. Po ponad 1 proc. spadały papiery Lotosu i PKN Orlen, nieznacznie ustępowały im akcje KGHM. Gwiazdą były walory Bogdanki, zyskujące prawie 3 proc., o ponad 1 proc. w górę szły papiery Banku Handlowego.

Spośród środowych, europejskich liderów wzrostów, poza Warszawą, korekcie poddały się wskaźniki w Budapeszcie i Stambule, zniżkując przed południem po 0,5 proc. Po południu wróciły one jednak do tendencji wzrostowej. O ponad 1 proc. w dół szedł indeks w Moskwie. Ateny kontynuowały wczorajszy wzrost, zwyżkując o 1,5 proc., nad kreską trzymał się także Madryt. W Paryżu i Frankfurcie dzień zaczął się od wzrostów po 0,1-0,3 proc., jednak dość szybko indeksy znalazły się poniżej środowego zamknięcia. Najgorzej radził sobie londyński FTSE, który już przed południem spadał o 1 proc.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Żadnego znaczenia dla rynków nie miały kolejne, optymistyczne wieści, dotyczące niemieckiej gospodarki. W lutym produkcja przemysłowa wzrosła, w porównaniu do stycznia, o 1,6 proc., podczas gdy oczekiwano zwyżki o 0,5 proc. W porównaniu do lutego ubiegłego roku wzrost sięgnął 16,4 proc. Nie zrobiła wielkiego wrażenia informacja, że Portugalia zamierza wkrótce zwrócić się o pomoc finansową do UE. Dziś liczyły się tylko stopy procentowe. Większa nerwowość zaczęła być widoczna tuż po południu. Bank Anglii, zgodnie z oczekiwaniami, nie zdecydował się na podwyżkę. Jak się spodziewano, podniósł je Europejski Bank Centralny. Ta decyzja nie spowodowała wielkiej reakcji na rynkach.

Polecamy serwis: Kredyty

Mimo że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem okazała się niższa niż się obawiano, indeksy na Wall Street w pierwszych godzinach handlu traciły po około 0,5 proc. To pogorszyło nastroje na naszej giełdzie, jednak końcowy fixing znów wszystkich zaskoczył. Ostatecznie WIG20 wzrósł o symboliczne 0,03 proc., WIG o 0,08 proc., mWIG40 o 0,43 proc., a sWIG80 o 0,01 proc. Obroty wniosły 1,2 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK