| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Stopy procentowe na topie

Stopy procentowe na topie

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuwają przede wszystkim banki centralne. Aż pięć z nich rozważa możliwość podwyżki stóp procentowych. Wiadomo już, że stopy pozostały na niezmienionym poziomie w Australii. Zaciekawienie wzbudza decyzja odnośnie stóp w Polsce, a w czwartek poznamy postanowienia Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany indeksów. Dow Jones zyskał 0,2 proc. a S&P500 wzrósł o symboliczne 0,03 proc. Dynamika handlu była podobna jak w Europie, a końcówka podobna jak w Warszawie. Indeksy lekko traciły, ale rzutem na taśmę bykom udało się przepchnąć je nad kreskę. Przez cały dzień podaż nieznacznie przeważała. Inwestorzy wciąż patrzą na rekordy, do których wskaźnikom już niedaleko. Rynek ma chęć rosnąć. Nie zważając na makroekonomiczne realia, które hossie nie sprzyjają. Gracze na zwyżkę już wkrótce będą musieli zderzyć się z rzeczywistością, w której polityka pieniężna nie będzie już sprzyjała im. Jest bardzo prawdopodobne, że pierwsi zderzenie to odczują inwestorzy w Europie. Ale i na tych amerykańskich decyzja w sprawie stóp procentowych zrobić wrażenie.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Z wyższymi stopami być może już dziś będą musieli zmierzyć się gracze w Warszawie. Reakcja naszych indeksów na bardzo prawdopodobny, kolejny krok w kierunku zacieśnienia polityki pieniężnej będzie interesująca. Poniedziałkowa sesja w Warszawie przebiegała pod znakiem próby wyjścia indeksu największych spółek ponad 2900 punktów, a w drugiej części dnia – korygowania po nieudanym ataku oraz po piątkowej, silnej zwyżce. Prawdopodobnie dziś także nie będzie wielkiej chęci do byczego rajdu. Nasze stopy nie są jedynymi, których ruchy będziemy w tym tygodniu obserwować z napięciem. Obie strony rynku nie mają interesu w tym, żeby wychodzić przed szereg, więc przebieg sesji może być niezbyt porywający, z lekką przewagą pesymizmu.

Polecamy serwis: Kursy walut

Pesymizm przeważał w Azji. Niewielkie zwyżki miały miejsce jedynie w Korei i Singapurze. Nikkei tracił dziś ponad 1 proc. Chiny nadal świętują. Kontrakty na amerykańskie indeksy rano zniżkowały po 0,2 proc., nie nastrajając optymistycznie europejskich inwestorów przed dzwonkiem. W pierwszej połowie dnia na naszym kontynencie nastroje będą kształtować się pod wpływem informacji o wartości indeksów aktywności gospodarczej w usługach oraz o dynamice sprzedaży detalicznej. Po południu poznamy kondycję usług za oceanem.

Roman Przasnyski, Open Finance

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK