| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wyśmienite nastroje na większości parkietów

Wyśmienite nastroje na większości parkietów

W środę na niemal wszystkich giełdach inwestorom dopisały dobre nastroje. Na GPW pobito kolejne rekordy i nic nie wskazuje na to, żeby hossa miała dobiec końca.

W środę handel na warszawskim parkiecie zaczął się od wzrostu głównych indeksów o 0,5-0,6 proc. Odstawał jedynie wskaźnik małych spółek, zwyżkujący o 0,1 proc. Zachowywał się on słabo przez większą część dnia. W przypadku pozostałych skala optymizmu szybko zwiększała się. WIG20 jeszcze w trakcie pierwszej godziny notowań dotarł w okolice 2850 punktów, ale nie był w stanie pokonać tego poziomu. W tym czasie zwyżka sięgała 1 proc. Następujące po niej osłabienie nie było zbyt groźne. Podaż zdołała sprowadzić indeks do 2835 punktów i przez kilka godzin trwała przepychanka wokół tego poziomu. Rynek jednak wcale nie miał ochoty spadać, tym bardziej, że nastroje na innych giełdach były bardzo dobre.

Spośród naszych blue chipów od rana zadecydowanie wyróżniały się zyskujące chwilami ponad 5 proc. walory Getinu i akcje PKN Orlen, rosnące w najlepszym momencie o 2,8 proc. W przypadku tej pierwszej spółki wrażenie zrobiła rekomendacja, wydana przez Goldman Sachs i wycena akcji, sięgająca 19,2 zł. Wczesnym popołudniem po ponad 2 proc. w górę szły papiery Telekomunikacji Polskiej i TVN. Po około 1 proc. zwyżkowały walory PKO i PZU, jednak tych poziomów nie zdołały utrzymać zbyt długo. Akcje ubezpieczyciela znalazły się nawet nieznacznie pod kreską. Po południu nastroje na naszym rynku nieco się pogorszyły.

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Główne giełdy europejskie od rana notowały spore zwyżki. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zyskiwały na otwarciu po ponad 1 proc. O połowę mniejsza była skala wzrostów w Londynie. Po południu DAX szedł w górę o 1,9 proc. i przewodził europejskiej stawce. Do nielicznych spadkowiczów należały wskaźniki w Atenach i Rydze, gdzie zniżki przekraczały 1 proc. oraz w Madrycie tracącym kilka dziesiątych procent.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dane makroekonomiczne nie miały dziś większego wpływu na sytuację na rynkach. Indeksy nastrojów biznesu i konsumentów w strefie euro były w marcu nieco niższe niż przed miesiącem. Z raportu ADP wynikało, że w marcu za oceanem przybyło 201 tys. miejsc pracy i tu pozytywnego zaskoczenia nie było, bo spodziewano się wzrostu o 200 tys. Liczba planowanych zwolnień pracowników wyniosła 41,5 tys. i była niższa niż oczekiwano. O 1,7 proc. zmniejszyła się liczba wniosków o kredyt hipoteczny. Po raz kolejny zwiększa się koszt kredytów. Agencja Standard & Poor’s obniżyła rating Cypru, co na nikim nie zrobiło najmniejszego wrażenia. Handel na Wall Street rozpoczął się od wzrostu indeksów po około 0,5 proc.

Nasz indeks największych spółek spadł ostatecznie o 0,3 proc., WIG o 0,1 proc., zaś mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio: 0,5 i 0,1 proc. Obroty wyniosły blisko 1,5 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK