REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy indywidualni nie chcą akcji

Dzisiaj rano notowania azjatyckich indeksów tylko minimalnie różniły się od poziomów z wczorajszego zamknięcia.
Dzisiaj rano notowania azjatyckich indeksów tylko minimalnie różniły się od poziomów z wczorajszego zamknięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnio na naszym parkiecie można było zaobserwować falę wzrostów, która objęła największe spółki. Indeksy małych i średnich spółek były dalekie od pobicia rekordów. Zdaje się, że inwestorzy indywidualni z dużą rezerwą odnoszą się do hossy.

W poniedziałek, po lepszych niż się spodziewano danych o dynamice wydatków Amerykanów i wzroście indeksu umów kupna domów, optymizm na Wall Street nie przetrwał do końca sesji. Wskaźniki początkowo szły w górę, jednak przez większą część dnia trzymały się nieznacznie nad kreską. Końcówka należała do niedźwiedzi. Dow Jones spadł o niecałe 0,2 proc., a S&P500 o niemal 0,3 proc. Ten ostatni od ataku na poziom 1320 punktów przeszedł do obrony 1310 punktów. Wczoraj udało się. Trwający od siedmiu sesji rajd w górę został jednak powstrzymany. Bykom należy się odpoczynek, nie mogą one jednak dopuścić do większych spadków. Na razie nie widać zagrożeń, związanych z Japonią i Bliskim Wschodem, ale pojawia się niepokój o dalszy kierunek polityki pieniężnej. Optymiści uważają, że japoński kataklizm może stanowić dobre uzasadnienie dla przedłużenia programu skupowania obligacji przez Fed, ale zaczynają przeważać opinie, że era zerowych stóp i zalewania rynków pieniędzmi wkrótce skończy się. Dziś na nastroje mogą wpłynąć dane, dotyczące cen domów w największych miastach Stanów Zjednoczonych oraz publikacja wskaźnika nastrojów konsumentów. Oczekuje się spadku cen domów o 3 proc. i pogorszenia się indeksu Conference Board.

REKLAMA

Dowiedz się także: Ile światowych spółek mogłoby znaleźć się w chińskim holdingu?

Po poniedziałkowej sesji warszawskie byki znajdują się w komfortowej sytuacji. Nawet spadek indeksu największych spółek w okolice 2800 punktów nie zmieniłby zasadniczo obrazu rynku. Nie widać też powodu, dla którego mogłoby dojść do radykalnego pogorszenia nastrojów. Coraz bardziej realny staje się dalszy marsz w górę, w kierunku 3000 punktów. Ale do tego konieczne jest wspomaganie zewnętrzne i większy dopływ kapitału. Obroty są bowiem mizerne. Optymizm koncentruje się jedynie na blue chipach. WIG20 od połowy lutego zyskał ponad 7 proc., ale na szerokim rynku wzrost sięga niecałych 5 proc. Wskaźnik średnich spółek zwiększył swoją wartość jedynie o 3 proc., a sWIG80 o 2,5 proc. Może właśnie taki układ sił zwiększa szansę na kontynuację hossy?

Polecamy serwis: Lokaty

Na giełdach azjatyckich panowały dziś mieszane nastroje i nastąpiły niewielkie zmiany indeksów. Za wyjątkiem Bombaju, gdzie wzrost sięgał 0,8 proc. i Dżakarty ze spadkiem o 0,6 proc., wartość wskaźników różniła się od poniedziałkowego zamknięcia nie więcej niż o 0,5 proc. Nikkei stracił 0,2 proc., w Szanghaju spadki sięgały 0,5-0,6 proc. proc. Kontrakty na amerykańskie indeksy zyskiwały rano po 0,3 proc., sygnalizując chęć odrobienia niewielkiego, poniedziałkowego spadku. Wszystko jednak będzie zależeć od danych makroekonomicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA