| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Marazm na parkietach

Marazm na parkietach

W środę sytuacja na giełdach nie wyklarowała się. Notowania poszczególnych indeksów podlegały niewielkich wahaniom. Byki przytłoczyły publikacje makroekonomiczne, które zniechęcały do działania.

W środę na warszawskiej giełdzie inwestorom brakowało zdecydowania. Kierunek ruchu indeksów zmieniał się kilka raz w ciągu dnia. Nie byliśmy w tym jednak odosobnieni, bowiem podobną huśtawkę można było obserwować także na pozostałych, europejskich parkietach. Można też zauważyć, że po dłuższym okresie niezależności wróciliśmy do naśladowania tego, co dzieje się we Frankfurcie. Różnimy się jedynie skalą zmian.

Indeks naszych największych spółek zaczął dzień od spadku o 0,3 proc. Szybko jednak znalazł się nad kreską i po słabej kontrze niedźwiedzi, tuż przed południem, ruszył śmielej w górę, ustanawiając lokalne maksimum w okolicach 2780 punktów. Od tego momentu zaczęło się systematyczne osuwanie. Podaż potrzebowała niecałych dwóch godzin, aby zepchnąć indeks blue chipów poniżej wtorkowego zamknięcia.

Od rana kiepsko zachowywały się akcje Pekao i Telekomunikacji. Początkowo traciły po około 1 proc. Po południu skala zniżki zbliżała się chwilami do 2 proc. Sporą zmiennością charakteryzowały się wahania kursów akcji KGHM i Tauronu. Walory miedziowego kombinatu na otwarciu nieznacznie traciły na wartości, jednak szybko poszły w górę, zwyżkując po południu o prawie 2 proc. Walory Tauronu podobną skalę wzrostu osiągnęły jeszcze przed południem, ale nie były w stanie utrzymać jej do końca dnia. Po ponad 1 proc. traciły papiery Getinu i PBG. Później do tej dwójki dołączyły papiery PKO. W przypadku pozostałych spółek, wchodzących w skład WIG20, zmiany nie przekraczały kilku dziesiątych procent.

Dowiedz się także: Z jakimi problemami boryka się chińska gospodarka?

Na głównych europejskich, giełdach scenariusz zmian był identyczny, jak w Warszawie. Po porannym spadku, w południe indeksy wróciły nad kreskę, by później ponownie iść w dół. Podobnie jak we wtorek, nastroje stopniowo pogarszały się i na plusie przez dłuższy czas trzymały się jedynie parkiety w Rydze i Moskwie. Sygnał do zniżek dały kontrakty na amerykańskie indeksy, które po ustanowieniu w południe maksimum, ruszyły zdecydowanie w dół. Publikowane dziś dane makroekonomiczne nie zachęcały do kupowania akcji. Zamówienia w europejskim przemyśle zwiększyły się w styczniu o zaledwie 0,1 proc., podczas gdy oczekiwano wzrostu o 1,8 proc. Rozczarowały także informacje, dotyczące amerykańskiego rynku nieruchomości. W lutym sprzedano 250 tys. nowych domów, o ponad 50 tys. mniej niż w styczniu i 40 tys. mniej niż się spodziewano. Była to najniższa sprzedaż w historii prowadzonych w tej materii statystyk. O 2,7 proc. zwiększyła się liczba wniosków o kredyt hipoteczny, ale nieznacznie w górę poszło też oprocentowanie.

Polecamy serwis: Kredyty

Handel na Wall Street zaczął się lekko pod kreską. Po kilkudziesięciu minutach indeksy traciły po 0,5-0,6 proc. Końcówka sesji na europejskich parkietach przyniosła niewielką poprawę. Wartości głównych indeksów w Warszawie na koniec dnia były wyższe od poziomu z wtorkowego zamknięcia o 0,01-0,03 proc. Wyjątek stanowił sWIG80, który wzrósł o 0,22 proc. Obroty wyniosły 725 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK