| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Ryzykowne aktywa znowu bardziej atrakcyjne

Ryzykowne aktywa znowu bardziej atrakcyjne

Inwestorzy pozytywnie odnieśli się do ataków na Libię. Informacje z Japonii, świadczące o tym, że sytuacja w elektrowni atomowej powoli zostaje opanowana, również są po myśli uczestników rynku. Czynniki te spowodowały wzrost popytu na ryzykowne aktywa. Poszły w górę ceny akcji i obligacji rynków wschodzących oraz notowania surowców.

Należy postawić pytanie o to, czy osłabienie notowań ostatecznie odchodzi w niepamięć i znów można myśleć o trwałych zwyżkach. Dziś na odpowiedź jest zbyt wcześnie. Wydaje się, że ostatnia przecena akcji i towarów była na tyle silna, że na powrót dobrej koniunktury trzeba będzie trochę poczekać. Tym bardziej, że w ostatnim czasie zauważalne jest pogorszenie proporcji pomiędzy dobrymi i złymi wiadomościami, napływającymi z gospodarek. O ile jeszcze w pierwszych tygodniach tego roku przewaga tych pierwszych była znacząca, to w ostatnim czasie szala przestała istotnie przechylać się w którąkolwiek stronę. Kolejnym przejawem pesymizmu była lutowa sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA, która wyraźnie rozczarowała zarówno pod względem liczby sprzedanych domów, jak również ich cen.

Dziś uwaga będzie koncentrować się na wiadomościach, dotyczących inflacji. Wskaźniki cen podane zostaną do wiadomości w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. W kraju poznamy inflację bazową, która powinna rozjaśnić sytuację, jeśli chodzi o dynamikę cen w naszej gospodarce. Przypomnijmy, że GUS-owska inflacja w lutym, po rewizji koszyka konsumpcyjnego, okazała się zaskakująco niska. Spodziewane jest jej wyraźne przyspieszenie.

Zwiększony popyt na ryzykowne aktywa nie musi mieć trwałego charakteru. Dopóki publikacje makroekonomiczne będą w równym stopniu rozczarowywać, co dawać powody do optymizmu, dopóty możemy spodziewać się powrotu awersji do ryzyka.

Przeczytaj również: Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

Sprzedaż na rynku wtórnym w USA rozczarowała, podobnie jak lutowa sprzedaż domów na rynku pierwotnym. W minionym miesiącu nabywców znalazło jedynie 4,88 mln domów, licząc w ujęciu rocznym. Aż 39% kupujących nie było w stanie uregulować swoich zobowiązań. Nic więc dziwnego, że przy tak dużej ilości przejmowanych domów, wystawionych na sprzedaż, ceny szły wyraźnie w dół. W skali roku spadały one w tempie 5,2%, aby osiągnąć najniższy poziom od kwietnia 2002 r. Co ciekawe, aż jedna trzecia transakcji była finansowana gotówką. To najwyższy udział transakcji gotówkowych od sierpnia 2008 r., czyli odkąd gromadzone są tego rodzaju dane. Na sprzedaż wystawiono 3,49 mln domów, o 3,5% więcej niż miesiąc wcześniej.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W marcu, trzeci miesiąc z rzędu, rosły ceny ofertowe mieszkań, sprzedawanych w Wielkiej Brytanii. Zwyżka wyniosła 0,8% w sali miesiąca. W samym Londynie mieliśmy nastąpiła obniżkę cen, o 1,5%. W pierwszym kwartale w stolicy ceny poszły w górę o 3,8%, w porównaniu z IV kw. 2010 r.

Zespół Analiz
Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK