REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ambiwalentne nastroje na europejskich giełdach

Giełdy w Atenach i Madrycie zareagowały zwyżkami na wiadomość o zmianie warunków spłaty greckiej pożyczki na korzyść Grecji.
Giełdy w Atenach i Madrycie zareagowały zwyżkami na wiadomość o zmianie warunków spłaty greckiej pożyczki na korzyść Grecji.

REKLAMA

REKLAMA

Obserwując dzisiejsze sesje giełdowe, nie można było narzekać na monotonię. Indeks w Atenach chwilami był ponad 5 proc. na plusie, podczas kiedy DAX znalazł się przeszło 1 proc. pod kreską. WIG20 plasował się pomiędzy tymi wynikami, przez większą część dnia nieznacznie zwyżkując.

REKLAMA

W poniedziałek na warszawskiej giełdzie tylko w ciągu pierwszej godziny notowań byki miały kłopoty z utrzymaniem głównych indeksów na plusie. Później nastroje szybko poprawiły się, jednak dotyczyło to jedynie wskaźnika blue chipów i indeksu szerokiego rynku. Na rynkach małych i średnich spółek było znacznie gorzej. WIG20 zaczął dzień od niewielkiego spadku. Po dotarciu w okolice 2730 punktów, czyli nieco ponad 0,6 proc. poniżej piątkowego zamknięcia, indeks poszedł ostro w górę. W południe zyskiwał już prawie 0,8 proc. Zawdzięczał to przede wszystkim silnym zwyżkom spółek surowcowych. Akcje Lotosu i PKN Orlen rosły po ponad 3 proc., a walory KGHM – 2 proc. W przypadku pozostałych firm wchodzących w skład WIG20 zmiany kursów były bardzo małe. Po około 1 proc. traciły papiery CEZ, Cyfrowego Polsatu i PBG. Trudno domyślić się powodu, dla którego papiery surowcowej trójki były tak pożądane przez inwestorów. Notowania ropy naftowej i miedzi na giełdach towarowych zdecydowanie zniżkowały.

REKLAMA

Na europejskich parkietach sytuacja była bardzo zróżnicowana. Przede wszystkim zaskakująco słabo radził sobie niemiecki DAX. Zaczął dzień na sporym minusie, a wciągu pierwszej godziny handlu tracił aż 1,9 proc. Trudno przypuszczać, by jako jedyny przejął się sytuacją w Japonii. Tym bardziej, że wskaźnik giełdy w Londynie po początkowym spadku o 0,5 proc. szybko, z nawiązką, odrobił straty i wyraźnie zyskiwał, w porównaniu do piątkowego zamknięcia. Spora zmienność była widoczna w Paryżu. Po neutralnym początku notowań, indeks zanurkował ślad za DAX-em, później wyszedł w górę, by tuż po południu tracić 0,6 proc. Wahania te najwyraźniej inspirowane były tym, co działo się z kontraktami na amerykańskie indeksy. Przyspieszenie ich spadku około południa powstrzymały zapędy byków. Nieliczne, publikowane dziś dane makroekonomiczne, nie były może nadmiernie optymistyczne, ale też nie mogły stać się powodem większego niepokoju.

Dowiedz się także: Jaki jest wpływ agencji ratingowych na rynki finansowe?

W lutym wartość udzielonych w Chinach kredytów była o połowę niższa niż w styczniu. W Japonii w pierwszym miesiącu Anno Domini 2011 produkcja przemysłowa wzrosła o zaledwie 1,3 proc., podczas gdy spodziewano się zwyżki o 2,4 proc. Z kolei w strefie euro produkcja zwiększyła się o 0,3 proc. w porównaniu do grudnia, czyli nieznacznie mniej niż oczekiwano. Jednak w porównaniu do stycznia ubiegłego roku wzrost wyniósł 6,6 proc. i był nieco wyższy niż się spodziewano.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po piątkowych decyzjach państw strefy euro o obniżeniu oprocentowania pożyczki, udzielonej Grecji i wydłużeniu okresu jej spłaty, indeks giełdy w Atenach zyskiwał chwilami ponad 5 proc. O ponad 1 proc. w górę szedł też wskaźnik w Madrycie. Po około 0,9 proc. rosły indeksy w Stambule i Moskwie. Zniżkujące w pierwszych godzinach po 0,5-0,8 proc. indeksy na Wall Street miały niewielki wpływ na europejskie parkiety.

Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,3 proc., WIG o 0,1 proc., zaś mWIG40 i sWIG80 straciły na wartości, odpowiednio: 0,3 i 0,6 proc. Obroty przekroczyły 800 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA