| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Rząd pożycza z OFE, ale nie odda

Rząd pożycza z OFE, ale nie odda

We wtorek rząd zdecydował się obniżyć wysokość składki odprowadzanej do OFE do 2,3 proc. w tym roku. Będzie ona stopniowo podwyższana do 3,5 proc. w roku 2017. Przedstawiciele PKPP Lewiatan nie popierają takiego rozwiązania. Przestrzegają przed uszczupleniem oszczędności i inwestycji, w ślad za którym pójdą zarówno emerytury, jak i wynagrodzenia.

Potrzeba czasowego ograniczenia oszczędzania w OFE jest zrozumiała, ponieważ stan finansów publicznych wymaga natychmiastowej reakcji. Zmniejszenie składki do OFE pozwala ograniczyć potrzeby pożyczkowe budżetu państwa w ciągu 10 lat o ponad 190 mld zł. Przedstawiciele PKPP Lewiatan zakładali, że ten czas i te pieniądze, które nie trafią do OFE, na indywidualne konta, w ciągu najbliższych 7 lat pozwolą na uzdrowienie finansów publicznych. Spodziewali się, że po tym czasie powrócimy do obecnej składki 7,3 proc., a przynajmniej do 5 proc.

Teraz nie dość, że nie będzie powrotu do składki, choćby na poziomie 5,0 proc., to nie wiadomo, co stanie się z reformami. Premier, podobnie jak w styczniu, ani słowem nie odniósł się do innych, planowanych reform, które mają poprawić stan finansów publicznych. To może oznaczać, że obniżenie składki do OFE jest jedynym środkiem na ratowanie budżetu.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Obniżenie składki do OFE do 2,3 proc., a następnie jej sukcesywny wzrost – ale tylko do 3,5 proc. – oznacza marginalizację emerytur kapitałowych, a w konsekwencji mniejsze emerytury w przyszłości.

Polecamy serwis: Kredyty

Przy składce 3,5 proc. emerytury będą niższe niż przy zachowaniu dotychczasowych rozwiązań. Jak przyznaje sam rząd, inwestowanie w akcje w długim okresie przynosi wyższą stopę zwrotu niż stopa planowanej waloryzacji składek, odprowadzanych na nasze konta w ZUS. Zmniejszenie części składki przekazywanej do OFE z 7,3 proc do 3,5 proc., mimo proponowanego podniesienia limitu inwestycji w akcje, spowoduje, że mniej naszych oszczędności będzie inwestowanych w akcje. W konsekwencji zgromadzimy mniejszy kapitał emerytalny. Ponadto przy składce 3,5 proc. nieracjonalne będą zmiany, które zwiększałyby bezpieczeństwo przyszłych emerytów, przez uruchomienie „wielofunduszowości”.

W opinii Lewiatana docelowe obniżenie składki do OFE do 3,5 proc. to początek końca obecnego systemu emerytalnego. Łatwość, z jaką rząd sięgnął po składki, gromadzone przez Polaków w OFE, każe obawiać się o przyszłość.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK