| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Trzy podwyżki stóp procentowych w strefie euro?

Trzy podwyżki stóp procentowych w strefie euro?

W centrum zainteresowań inwestorów na rynkach finansowych coraz częściej znajdują się dwa tematy. Pierwszym z nich są ceny ropy naftowej oraz ich oddziaływanie na stosunek banków centralnych do stóp procentowych. Uczestnicy rynku dociekają również tego, jak będzie przebiegać proces luzowania polityki pieniężnej w USA.

W obu tych sprawach chodzi tak naprawdę o to samo, czyli o dostępność dużej ilości taniego kapitału. Ilość zależy od programu skupu obligacji, głównie w USA, koszt – od wysokości stóp procentowych na świecie. W związku z pierwszym z tych zagadnień przedstawiciele Rezerwy Federalnej są coraz bardziej podzieleni, zarówno jeśli chodzi o kontynuowanie kończącego się w czerwcu programu, jak i jego rozszerzenie w późniejszym okresie. W kwestii stóp procentowych na świecie mocno zabrzmiały słowa Alexa Webera z Europejskiego Banku Centralnego, który mówił, że nie widzi potrzeby ograniczania oczekiwań rynków, dotyczących trzech podwyżek kosztu pieniądza w tym roku.

Natomiast, w związku z cenami ropy naftowej, uwagę zwraca możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Debatowano by na nim na temat zwiększenia limitów produkcji po to, aby ograniczyć wzrost cen. Członkowie OPEC zdają sobie sprawę z tego, że ropa po 140 USD za baryłkę może sprowadzić ponowną recesję na niektóre, rozwinięte gospodarki. Jednocześnie największe banki inwestycyjne podwyższają prognozy, zarówno na ten, jak i przyszły rok notowań ropy naftowej, dając wyraz swoim przekonaniom, jakoby wzrost z ostatnich dni nie był zjawiskiem przejściowym, a wyższe ceny miały utrzymać się dłużej.

Dowiedz się także: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?

Aby utrzymać dobrą koniunkturę, rynki finansowe potrzebują dostępu do dużej ilości taniego pieniądza.

Na 60-proc. ryzyko wystąpienia do połowy 2013 r. kryzysu bankowego w Chinach wskazują wyliczenia agencji ratingowej Fitch. Przyczynami impasu miałyby być rekordowa akcja kredytowa i będącego tego pochodną rosnące ceny nieruchomości. Metodologia Fitch sprawdziła się przy okazji kryzysów w Islandii i Irlandii, ale nie pomogła wychwycić zagrożeń w Hiszpanii. Specjaliści agencji mówiąc o kryzysie, mają na myśli sytuację, w której banki tracą dużą część kapitałów oraz dotykają je liczne bankructwa. Ostrzeżenie Fitch ma długoterminowy charakter, ale przypomina o ryzyku, związanym z chińskim rynkiem nieruchomości.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Alarmistyczne prognozy dla drugiego, najważniejszego azjatyckiego rynku nieruchomości przedstawił Merrill Lynch. Przestrzega przed spadkiem o 20% w ciągu najbliższych 6 miesięcy cen mieszkań w Bombaju. Przyczyną tego mają być rekordowe ceny i wyższe koszty finansowania, ograniczające popyt.

Zespół Analiz
Home Broker

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Banki inwestycyjne podniosły swoje prognozy cen ropy naftowej. Oznacza to, że spodziewają się kontycuacji trendu wzrostowego notowań paliw.
Banki inwestycyjne podniosły swoje prognozy cen ropy naftowej. Oznacza to, że spodziewają się kontycuacji trendu wzrostowego notowań paliw.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK