| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dyskryminacja kobiet wrogiem gospodarki

Dyskryminacja kobiet wrogiem gospodarki

PKPP Lewiatan przytacza kilka ciekawych faktów na temat zatrudnienia kobiet. Tylko co druga kobieta zdolna do pracy jest aktywna zawodowo. Zaledwie 43,5 proc. żeńskiej populacji może utrzymać stałe zatrudnienie. Monika Zakrzewska, ekspert z PKPP Lewiatan, uczula na dyskryminację kobiet, która jest wrogiem gospodarki.

- Taka sytuacja ma negatywny wpływ na gospodarkę i musi ulec zmianie. W końcu Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

W naszym kraju kobiety stanowią 35 proc. menedżerów i dyrektorów oraz 36 proc. przedsiębiorców, podczas kiedy w Niemczech ich udział wynosi 28 proc., a w Szwecji 26 proc., ale tylko 2 proc. sprawuje najwyższe funkcje w zarządach firm.

Aż 94 proc. Polek ma co najmniej średnie wykształcenie, co plasuje nas w samej czołówce Europy. Jednak wskaźnik zatrudnienia kobiet ciągle pozostaje niski. Mimo tego, że kobiety są lepiej wykształcone, bardziej efektywne i pracowite, zostają o wiele rzadziej zatrudniane niż mężczyźni. Do mało aktywnych na rynku pracy zalicza się grupa kobiet, posiadających dzieci.

Dowiedz się także: Dlaczego w Polsce wzrasta presja inflacyjna?

- Dyskryminacja kobiet na rynku pracy rozpoczyna się już na etapie rekrutacji: poszukuje się dyrektora, menedżera, kierownika, a z drugiej strony – sekretarki czy asystentki, pyta się o sytuację rodzinną czy plany prokreacyjne. Tzw. sfeminizowane zawody (nauczycielka, pielęgniarka, sekretarka) należą do najniżej opłacanych. Brak dostatecznej, instytucjonalnej opieki nad dziećmi powoduje, że kobietom trudniej pogodzić obowiązki rodzinne z życiem zawodowym (tylko 33 proc dzieci jest objętych opieką żłobkową, 50 proc. w miastach i 14 proc. na wsi – opieką przedszkolną, podczas gdy średnia europejska to ponad 80 proc.). Jest to również jeden z powodów przedwczesnego wycofywania się kobiet z rynku pracy. Po 55 roku życia kobiety rezygnują z aktywności zawodowej, by zaopiekować się wnukami. Ale istnieje również druga strona medalu – postawa kobiet: brak wiary we własne siły i możliwości i mniejsze wymagania płacowe. Kobiety podczas rozmów kwalifikacyjnych żądają ok. 35 proc. mniej niż mężczyźni, ubiegający się o to samo stanowisko. Poza tym, jak wykazały badania przeprowadzone przez CBOS na Mazowszu, 42 proc. kobiet w miastach i aż 57 proc. na wsi zrezygnowałoby z pracy, gdyby ich partner zarabiał wystarczająco dużo, aby utrzymać rodzinę – dodaje Monika Zakrzewska.

Polecamy serwis: Kredyty

Obok wszystkich, niepokojących sygnałów są też i te dobre. W czasie kryzysu ekonomicznego zmniejszył się udział kobiet w bezrobociu rejestrowanym. Niestety, stopa bezrobocia wśród kobiet ciągle jest wyższa niż wśród mężczyzn.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK