| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Umocnienie euro wskutek komentarza szefa ECB

Umocnienie euro wskutek komentarza szefa ECB

W końcu zapadła decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Kurs eurodolara do godz. 14.30 znajdował się w rejonie 1,3850. O godz. 13.45 na rynek napłynęła informacja, że stopy procentowe w Eurolandzie pozostaną na niezmienionym poziomie, a stopa główna wyniesie 1 proc. Rynek nie ekscytował się tą decyzją, ponieważ był na nią przygotowany, ale komentarz Jean-Claude Tricheta wzbudził wiele emocji i wpłynął na kurs EUR/USD.

J. C. Trichet w swoim wystąpieniu zaprezentował bardziej jastrzębie stanowisko w zakresie dalszego kierunku polityki pieniężnej. Podkreślił wzrost ryzyka inflacji, dodając, że „wzmożona czujność” w zakresie kontroli poziomu cen jest konieczna. Tego typu retoryka podczas poprzednich cykli zacieśniania polityki monetarnej najczęściej zwiastowała zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych. Trichet dodał również, że ECB może zdecydować się na podwyżkę stóp już w kwietniu, czyli dużo wcześniej niż zakładały rynki. Ewentualna podwyżka nie wyniosłaby więcej niż 25 pb. i nie oznaczałaby początku serii kolejnych podwyżek. Komunikat, wygłoszony przez prezesa ECB, spowodował gwałtowne umocnienie euro wobec dolara do poziomu 1,3970. Niewiele już dzieli kurs tej pary walutowej od ataku na psychologiczny poziom 1,4000.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

W cieniu wydarzeń w Eurolandzie znalazła się dzisiejsza publikacja indeksu ISM dla usług w USA, który wyniósł 59,7 pkt., podczas kiedy oczekiwano 59,5 pkt.

Jutro inwestorzy skupią swoją uwagę na oficjalnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które również mogą istotnie wpłynąć na kurs EUR/USD.

Polecamy serwis: Kursy walut

Umocnienie euro widoczne było również w notowaniach względem złotego. Pomimo poprawy nastrojów na rynku oraz solidnych wzrostów na giełdach kurs EUR/PLN wzrósł dziś pod koniec notowań w Europie do poziomu 3,9970. Ruch ten wynikał przede wszystkim z siły euro, a nie słabości złotego. W przypadku dalszego umocnienia wspólnej waluty zwyżka kursu EUR/PLN powinna być skutecznie ograniczana przez poziom 4,0000. Z kolei przez całą sesję notowania USD/PLN utrzymywały się w 2,5-groszowym przedziale wahań 2,8500-2,8750.

Michał Fronc
Departament Analiz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK