| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.

PKB w IV kwartale 2010 r. wzrósł o 4,4 proc.

W roku 2010 wzrost gospodarczy sięgnął 3,8 proc., jak wynika z szacunków, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W czwartym kwartale 2010 roku przyrost PKB wyniósł 4,4 proc. Dla porównania, w trzecim kwartale PKB zwiększył się o 3,8 proc.

- W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy ciągnęła konsumpcja indywidualna i publiczna oraz odbudowa zapasów przez przedsiębiorstwa – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej. W czwartym kwartale minimalnie o 0,3 pkt. proc. wzrosły inwestycje, jednak to efekt przede wszystkim inwestycji publicznych. Przedsiębiorstwa bowiem zainwestowały mniej niż w czwartym kwartale 2009 roku. Jest jednak szansa, że w tym roku inwestycje prywatne wreszcie ruszą, bo poziom wykorzystania mocy wytwórczych w firmach jest bardzo wysoki, a rosnący popyt będzie wymagał zwiększania produkcji. Mówią o tym zresztą same przedsiębiorstwa, że dłużej z inwestycjami nie mogą czekać, bo w efekcie będą tracić szanse na utrzymanie udziału w rosnącym rynku lub na wzrost tego udziału.

Przeczytaj również: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?

Szybkiemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy wyższa dynamika importu niż eksportu. Relatywnie słaby wzrost eksportu w ostatnim kwartale 2010 roku, jedynie o 6,8 proc, z jednej wynika strony z wysokiej bazy porównawczej z czwartym kwartałem 2009 roku, z drugiej strony oznacza, że do dalszego wzrostu eksportu i gospodarki nie wystarczy tylko i wyłącznie rynek niemiecki.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Wartość dodana brutto wzrosła we wszystkich sektorach gospodarki: w przemyśle o 6,2 proc., w budownictwie o 6,6 proc., w transporcie, gospodarce magazynowej i łączności o 6 proc. i w handlu o 4,7 proc. To świadczy o tym, że nasza gospodarka znajduje się na ścieżce wzrostu.
W tym roku motorem napędowym koniunktury gospodarczej nadal będzie konsumpcja, ale drugim filarem wzrostu staną się także inwestycje prywatne
– dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »