| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zwyżkujące ceny paliw i surowców a problem inflacji

Zwyżkujące ceny paliw i surowców a problem inflacji

Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej, dotycząca stóp procentowych, zapadnie w cieniu zwyżkującej na świecie ropy naftowej oraz słów Bena Bernanke, który przekonuje, iż drożejące paliwa i inne surowce nie będą przyczyną permanentnego wzrostu inflacji. Członkowie RPP muszą rozważyć wszystkie za i przeciw.

Z tym, że Rezerwa Federalna jako cel swojej polityki ma wpisane oprócz dbania o tempo wzrostu cen w gospodarce także troskę o zatrudnienie i trwały rozwój gospodarki. To stwarza szersze ramy dla polityki pieniężnej. W naszym ustroju władze monetarne mają zajmować się jedynie inflacją. Ta nasila się, co potwierdzają prognozy lutowej inflacji czy odczyty wskaźników kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych, jakie zawarte były w podanym wczoraj wskaźniku PMI. W przypadku kosztów produkcji mieliśmy 3. najwyższy wynik w historii badania, sięgającego 1998 r. Ceny wyrobów gotowych zwiększały się najbardziej od maja 2004 r.

Nie tylko nasz kraj boryka się z nasilającą się inflacją. W strefie euro w lutym wskaźnik cen przyspieszył do 2,4% w skali roku, a koszty produkcji zwiększały się w rekordowo szybkim tempie. W skali globalnej inflacja cen produkcji przyspieszyła do 2,5-rocznego maksimum.

Nic więc dziwnego, że w takich warunkach stale zwiększają się stawki na rynku międzybankowym. Przykładowo, 3-miesięczny WIBOR sięga już 4,16%. Z tego punktu widzenia to, czy RPP podniesie stopy procentowe dziś czy na kolejnym posiedzeniu nie ma większego znaczenia. Faktycznie stopy i tak już są wyższe.

Dowiedz się także: Kiedy budowano mieszkania o odpowiednim dla nas metrażu?

Amerykański rynek budowlany nie wyszedł jeszcze z fazy regresu, mimo że sytuacja pogarsza się w wolniejszym tempie.

O 0,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 5,9% w skali roku obniżyły się wydatki budowlane w styczniu w Stanach Zjednoczonych. W największym stopniu do zniżki przyczyniły się wydatki, związane z prywatnym budownictwem nie mieszkaniowym. Tu regres wyniósł 6,9% w skali miesiąca Do tej kategorii zaliczane są między innymi wydatki przedsiębiorstw, związane z inwestycjami w nieruchomości. Wzrost mieliśmy natomiast w przypadku finansowanego z prywatnych środków budownictwa mieszkaniowego. Symbolicznie podniosły się wydatki na budownictwo z kasy państwowej. Te informacje pokazują, że sektor budowlany w USA wciąż jeszcze jest w impasie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

O 15 mld USD zwiększył wydatki na budownictwo mieszkaniowe saudyjski król Abdullah. Specjaliści są jednak zdania, że nie pomoże to w rozwiązaniu problemu, jakim jest brak mieszkań. Szacuje się, że do 2014 r. potrzebnych byłoby ich w tym kraju 2 mln, aby zaspokoić popyt ze strony rosnącej populacji, której przyrost zwiększył się 4-krotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »