| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Siła polskiego eksportu

Siła polskiego eksportu

Wyniki indeksu PMI dla Polski świadczą o tym, że nasz przemysł w dalszym ciągu rozwija się. Mimo przyhamowania tempa wzrostu, 53,8 pkt. to wynik, który pozytywnie rokuje na przyszłość. Szczególnie dobrze wypadły dane, dotyczące eksportu na niemiecki rynek.

- Polski przemysł nadal jest na fali wzrostowej. Co prawda, tempo wzrostu jest nieco niższe niż pod koniec 2010 roku, ale rokowania dotyczące sytuacji w tym roku są optymistyczne - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Przeczytaj również: Jaka była wielkość wskaźnika wyprzedzającego koniunktury ESI w latach 2001 – 2011?

- Już siódmy miesiąc z rzędu rośnie zatrudnienie, co świadczy o tym, że przedsiębiorstwa się rozwijają i mają plany dalszej ekspansji zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. – Niestety rosną też koszty, i to nie tylko z powodu większego zatrudnienia, lecz przede wszystkim wzrostu cen energii, paliw, surowców do produkcji, a także wyższych stawek VAT. Bardzo dobrze radzą sobie eksporterzy, szczególnie na rynek niemiecki. Świadczy o tym wyraźny wzrost zamówień eksportowych. Zamówienia na rynku krajowym też rosną, ale trochę wolniej niż eksportowe. Należy oczekiwać, że w pierwszym kwartale br. wyniki finansowe firm eksportowych będą lepsze niż tych, operujących tylko na rynku krajowym – przekonuje główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Polecamy serwis: Kursy walut

- Mimo niepewnej sytuacji w finansach publicznych w niektórych krajach UE, a także rosnących cen ropy naftowej na rynkach światowych, perspektywy rozwoju polskiego sektora przemysłowego nie wydają się być zagrożone – dodaje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK