| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Z segmentu małych spółek odpadli najsłabsi

Z segmentu małych spółek odpadli najsłabsi

W zeszłym tygodniu najwięksi inwestorzy przejawiali zdecydowanie mniejszą aktywność w segmencie małych spółek na GPW. Kolosalnie zmniejszył się udział dużych zleceń, przekraczających 10 tys. euro, w obrotach walorami firm z indeksu sWIG80. Spadł on do 26,4% i jest prawie dwukrotnie mniejszy niż miesiąc wcześniej.

Tak niski jak w ubiegłym tygodniu nie był od bardzo dawna. Analiza segmentu małych spółek ma obecnie istotne znaczenie z uwagi na to, że w tym roku jest on najsilniejszy na warszawskiej giełdzie. Można przyjąć założenie, że dopóki utrzyma dobrą kondycję, dopóty nasz parkiet będzie miał szanse na odzyskanie formy. Natomiast przesilenie koniunktury wśród małych firm zapowiadałoby większe kłopoty na całym rynku akcji.

W tym sensie znaczenie ubiegłotygodniowej zniżki, najsilniejszej od przeszło 3 miesięcy, zdaje się być ograniczone. Spadku nie spowodował odwrót największych inwestorów, tylko wycofywanie się tych o mniej zasobnych portfelach. Średnia wartość transakcji spadła do 2645 zł wobec 2746 zł tydzień wcześniej i średnio 4722 zł w poprzednich 24 tygodniach. Nadzieje na podtrzymanie dobrej koniunktury w segmencie małych spółek daje piątkowe odbicie od wsparcia indeksu sWIG80. W efekcie ma on szansę na ponowne zaatakowanie oporu w rejonie 13 tys. pkt. Choć brakuje mu do niego ok. 300 pkt., mało realne wydaje się pokonanie tej bariery.

Większym potencjałem w obecnej sytuacji zdają się dysponować największe przedsiębiorstwa. W ich przypadku prawie wszystko zależy od globalnej sytuacji. Ta dziś od rana jest stabilna, co daje szanse na dalsze odzyskiwanie gruntu po ubiegłotygodniowych stratach przez globalne rynki.

Dowiedz się także: Ile obligacji skarbowych inwestorzy indywidualni kupili w styczniu?

Niewielki udział największych zleceń w o obrotach spółek, wchodzących w skład sWIG80, świadczy o tym, że zniżki zostały spowodowane przez mało znaczących inwestorów. To dobry znak dla naszego parkietu.

Blackstone, największy na świecie fundusz private equity, wyda 9,4 mld USD na kupno sieci centrów handlowych od Centro Properties Group. Transakcja obejmuje 588 obiektów handlowych. Australijski CPG zarządza centrami handlowymi w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce o łącznej wartości 17 mld USD. Jest zmuszony pozbyć się części aktywów, by móc regulować swoje zobowiązania. Transakcja z Blackstone to największa operacja tego funduszu od czasów przejęcia w październiku 2007 r. Hilton Worldwide. Potwierdza ona fakt, że aktywa powiązane z rynkiem nieruchomości zyskują w oczach inwestorów finansowych. Można ją odczytywać jako wyraz wiary w to, że dołek koniunktury nie będzie się już pogłębiał.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dziś poznamy liczbę podpisanych umów kupna domów w styczniu w USA. Jutro natomiast nastąpi podsumowanie pierwszego miesiąca roku na rynku budowlanym, czyli opublikowane zostaną informacje o wydatkach w tym sektorze. To szczególnie wartościowe dane, bo pokazują sytuację zarówno w segmencie komercyjnym, jak i mieszkaniowym, przy jednoczesnym uwzględnieniu wydatków prywatnych i publicznych.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Blackstone kupi centra handlowe za 9,4 mld USD, co świadczy o tym, że australijski rynek nieruchomości zyskuje w oczach inwestorów.
Blackstone kupi centra handlowe za 9,4 mld USD, co świadczy o tym, że australijski rynek nieruchomości zyskuje w oczach inwestorów.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK