| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Euro umacnia się względem światowych walut

Euro umacnia się względem światowych walut

Najnowsza ankieta Investors Intelligence, prezentująca poglądy autorów najbardziej opiniotwórczych biuletynów inwestycyjnych w USA, nie ujawniła jeszcze pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych. Odsetek niedźwiedzi , czyli pesymistów, spadł do niecałych 19%, zaś odsetek byków, zwolenników zwyżek, skoczył do 53,3%.

Oczywiście opinie specjalistów nie uwzględniają jeszcze w pełni pogorszenia koniunktury z tego tygodnia, która zabrała blisko 3% indeksowi S&P 500. Jednocześnie nastawienie inwestorów trudno uznać za skrajnie optymistyczne. Byłoby takie, gdyby odsetek byków ponad 3-krotnie przewyższał odsetek niedźwiedzi.

W tle niepokojów, związanych z wydarzeniami w Libii i będącej ich konsekwencją mocnej zwyżki cen ropy naftowej, obserwujemy stopniowe umacnianie się euro, zarówno wobec dolara, jak i innych walut. Indeks wartości wspólnej waluty zyskał w tym tygodniu 0,6% wobec walut świata, w takim samym stopniu poszło w górę euro w stosunku do dolara. Wynik euro względem światowych walut byłby wyraźnie lepszy, gdyby niewynoszące 1,4% osłabienie względem franka szwajcarskiego. W relacjach między tymi trzema walutami widać czynniki, które mają w tym tygodniu kluczowe znaczenie. Z jednej strony chodzi o rosnącą presję inflacyjną w Europie, którą dodatkowo wzmaga obecny wzrost notowań ropy naftowej. Z drugiej strony znaczenie ma również spadek skłonności do ryzyka na rynkach finansowych, co sprzyja zainteresowaniu frankiem szwajcarskim, czy obligacjami.

Przeczytaj również: Czy wzrost presji inflacyjnej ma charakter globalny?

W wyniku rosnącej presji inflacyjnej w Eurolandzie obserwujemy wzrost wartości euro na świecie. Jednocześnie euro słabnie w stosunku do franka szwajcarskiego, co wynika z rosnącej niechęci do ryzykownych aktywów.

Polecamy serwis: Kredyty

W styczniu ceny domów na amerykańskim rynku wtórnym spadły do najniższego poziomu od 9 miesięcy. W skali roku ruch w dół przyspieszył do ponad 5%. Jednocześnie udział w sprzedaży domów, pochodzących z przejęć od niespłacających kredytów, był największy od 12 miesięcy. Sięgnął 37%. Do tego 32% domów zostało zakupionych za gotówkę, co stanowi rekordowy odsetek. To wszystko zmniejsza zadowolenie z faktu, że sprzedaż podniosła się do najwyższego poziomu od 8 miesięcy i wyniosła 5,26 mln. Jednocześnie liczba domów wystawionych na sprzedaż spadła do 3,38 mln.

Miniony tydzień przyniósł ożywienie w zakresie liczby składanych wniosków o kredyty hipoteczne w USA. Wzrost wyniósł 13%, ale tu również trudno o powody do radości. Po pierwsze, tydzień wcześniej zainteresowanie kredytami było najniższe od listopada 2008 r. Po drugie duży wzrost, bo aż 18%, nastąpił jedynie w sferze kredytów refinansujących wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Natomiast w przypadku kredytów na zakup domu poprawa była mniejsza i wyniosła jedynie 5,1%.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK