REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś kolejna runda rodeo przy Wall Street

Zwyżki na azjatyckich parkietach powinny wzmocnić notowania europejskich indeksów dzisiaj rano.
Zwyżki na azjatyckich parkietach powinny wzmocnić notowania europejskich indeksów dzisiaj rano.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek giełda przy Wall Street narzuciła tempo innym parkietom i światowe indeksy poszły w górę. Byki nie powinny jednak nastawiać się na to, że będą wiecznie wygrywać. Wyniki rodeo mogą się jeszcze odwrócić.

Zasadą rodeo jest utrzymanie się na byczym grzbiecie przez 8 sekund. Dow Jones dopiero co zaliczył ośmio-sesyjną serię wzrostów i przymierza się do kolejnej. S&P500 taka sztuka już dawno się nie udała. Widać, że w jego przypadku byczki mocniej wierzgają i o upadek łatwiej. W piątek już wydawało się, że zawodnicy wylądują na piasku. A tymczasem po kiepskim początku mieliśmy kolejną szarżę, zakończoną zwyżką o 0,55 proc. i następny rekord w okolicach 1330 punktów. Tylko dzięki temu, że wzrost za oceanem zaczął się jeszcze w godzinach naszego urzędowania, WIG20 zdołał oddalić się od poziomu 2700 punktów.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Byki dostały sporo argumentów, przemawiających za kontynuacją wzrostów, choć nie brakowało sygnałów negatywnych. Indeks nastrojów konsumentów był zgodny z oczekiwaniami i najwyższy od połowy ubiegłego roku. Ale poprawa miała miejsce w tej części wskaźnika, która zawiera ocenę bieżącej sytuacji. Składowa dotycząca przyszłości spadła do 67,6 punktu, podczas gdy spodziewano się, że wyniesie 70,5 punktu. Zebrane przez filadelfijski oddział Fed oceny 43 ośrodków analitycznych pozwoliły na podniesienie prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale z 2,4 do 3,6 proc. Zwiększenie poprzednich szacunków o 50 proc. robi wrażenie. Albo poprzednie były błędne, albo analitycy pomylili się teraz. Inwestorzy mają powód do zmartwień. Gdyby stare szacunki sprawdziły się, Fed musiałby skrócić godziny otwarcia punktu skupu obligacji. W połowie sesji byki zaczęły tracić inicjatywę, ale szalę na ich korzyść przeciążyła informacja o przekazaniu przez Mubaraka władzy egipskiej armii. Wcześniej natomiast Amerykańscy politycy oceniali taki wariant wydarzeń jako niekorzystny dla USA.

Polecamy serwis: Kredyty

Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w informacje makroekonomiczne. Przedsmak mieliśmy już dziś rano. Japońska gospodarka skurczyła się w IV kwartale o 1,1, proc. Nikkei na wieść o tym skoczył o 1,1 proc. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, bo oczekiwano spadku PKB o 2,1 proc. Jednak nie ma z czego się cieszyć. Chińska nadwyżka handlowa okazała się w styczniu o połowę niższa niż miesiąc wcześniej i znacznie niższa, niż się spodziewano. To zasługa importu, który zwiększył się aż o 51 proc., co oznacza podwojenie jego tempa wzrostu w porównaniu do grudnia. Shanghai Composite wzrósł o 2,5 proc. Na pozostałych azjatyckich parkietach także dominowały solidne zwyżki. Ten optymizm, w porównaniu z rosnącymi o 0,2 proc. kontraktami na amerykańskie indeksy, powinien pomóc europejskim bykom. Przynajmniej na początku sesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA