| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Polaryzacja nastrojów inwestycyjnych

Polaryzacja nastrojów inwestycyjnych

Przybyło zarówno byków, jak i niedźwiedzi, wynika z najnowszej ankiety Investors Intelligence, przytaczającej postawy najbardziej popularnych biuletynów inwestycyjnych w Ameryce. Do przełomu stycznia i lutego obserwowaliśmy przyrost optymistów. Optymiści stanowią 53,4%, zaś pesymiści – 23,3%. Odsetek pierwszej grupy powiększył się w nieco większym stopniu niż odsetek drugiej grupy.

Taka sytuacja to wynik przedłużającego się okresu dobrej koniunktury na amerykańskiej giełdzie. Z jednej strony zachęca to do przechodzenia do obozu zwolenników dalszego ruchu w górę, zgodnie z zasadą, że trend trwa dopóki nie pojawią się sygnały jego odwrócenia. Z drugiej strony, skala i czas utrzymywania się ruchu w górę są na tyle duże, że skłaniają do oczekiwania na korektę. To zachęca do przechodzenia do grupy pesymistów.

Nie wydaje się, aby inwestorzy szybko znaleźli ostateczne odpowiedzi na swoje dylematy. Pogorszenie notowań w pierwszej fazie będą traktować jako naturalne odreagowanie po solidnych zwyżkach. W przypadku naszego rynku, który przez ostatnie miesiące nie rósł, zniżka będzie odczytywana jako ruch w ramach rozpoczętego jesienią 2010 r. trendu bocznego. Tak właśnie należałoby spoglądać na dzisiejsze pogorszenie nastrojów na światowych parkietach. Uwagę na pewno coraz bardziej zwraca słabość rynków wschodzących, które jako całość tracą blisko 4%. Na niektórych z nich tegoroczne straty są już kilkunastoprocentowe. Ma to miejsce w przypadku Indii, Peru i Chile.

Przeczytaj również: Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

W USA maleje liczba przejmowanych przez banki domów. O 17% w skali roku zmniejszyła się w styczniu liczba zajętych nieruchomości mieszkaniowych w Stanach Zjednoczonych. Był to 4. miesiąc spadku. Ponadto trzeci miesiąc z rzędu liczba ta była mniejsza od 300 tys.; wcześniej przez 20 miesięcy przekraczała tę granicę. W sumie 261,3 tys. kredytobiorców otrzymało decyzje o wszczęciu postępowania, prowadzącego do utraty domu. Na liczbę tę złożyły się 75,2 tys. decyzji o niewypłacalności kredytobiorcy, 108 tys. decyzji o wystawieniu przejętych od dłużników domów na aukcję oraz 78,1 tys. przejęć domów przez banki. Najgorsza sytuacja pod względem utraty domów przez niewypłacalność ich właścicieli utrzymuje się w Nevadzie. Problem ten dotyka w tym stanie 1 na 93 domy.

Polecamy serwis: Kredyty

W minionym tygodniu liczba wniosków o kredyty hipoteczne w USA spadła o 5,5%. Złożyło się na to przede wszystkim mniejsze zainteresowanie refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Regres wyniósł pod tym względem 7,7%. W przypadku kredytów na kupno domów nastąpił spadek o 1,4%.

Zespół Analiz
Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK