| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Byki obróciły dane makro na swoją korzyść

Byki obróciły dane makro na swoją korzyść

W poniedziałek agencja Moody’s obniżyła rating Egiptu, co nie zrobiło na inwestorach najmniejszego wrażenia. Światowe rynki nie zwracają uwagi na sytuację w takich krajach jak ten, szczególnie że koncentrowały się na kimś innym – Stanach Zjednoczonych i tamtejszych danych.

Warto podkreślić, że wydarzenia w Egipcie będą lekceważone tak długo jak długo niezagrożony pozostanie Kanał Sueski, którym transportuje się ropę z Arabii Saudyjskiej. Stąd też jedynym dotychczasowym skutkiem egipskich zamieszek jest ostatni wzrost cen ropy powyżej 90 dolarów za baryłkę.

Teoretycznie początkowe spadki na WIG20 można przypisać obawom, związanym z Egiptem, ale w rzeczywistości ich przyczyną był istotny brak popytu na GPW. Idealnym przykładem jest bank PEKAO, którego kurs raptownie tracił 8 proc. z uwagi na jedno tylko, większe zlecenie sprzedaży. Po poranku sytuacja ustabilizowała się, ale indeks nadal pozostawał oddalony od poziomu 2700 pkt. o ponad 1 proc.

Dowiedz się także: Dlaczego podwyżka stóp nie wpłynęła na koniunkturę giełdową?

Sytuację rynkową znacznie poprawiały dzisiejsze dane makro. Informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów były pozytywne, ponieważ dochody zwiększyły się zgodnie z prognozami o 0,4 proc. , a wydatki w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc. Oba raporty sugerowały, że w najbliższych miesiącach amerykańska konsumpcja powinna się dobrze trzymać, co jest świetną informacją po piątkowym komunikacie o amerykańskim PKB, z którego dowiedzieliśmy się, że wydatki obywateli zwiększyły się najbardziej od ponad 4 lat. Popyt nie przystąpił do odrabiania strat bezpośrednio po tej wiadomości, ale ryzyko większej przeceny zostało ograniczone. Byki przypuściły atak dopiero po publikacji rekordowo dobrego indeksu Chicago PMI, który sięgnął 68,8 pkt. Prognoza mówiła jedynie o utrzymaniu rekordowego w skali 22-lecia wyniku z poprzedniego miesiąca, tymczasem w rzeczywiści dane były jeszcze lepsze. Interesujące wydają się historycznie wysokie poziomy poszczególnych składników tego indeksu z sektorów nowych zamówień i zatrudnienia. Ich interpretacja może być tylko pozytywna, bo w krótkim czasie powinna przełożyć się na zwiększenie produkcji i wzrost zatrudnienia. To zapowiada dobre dane ISM z USA w tym tygodniu, więc warto przygotować się na mnogość pozytywnych impulsów.

Polecamy serwis: Kredyty

Po takiej dawce makro-dopalaczy popyt bez problemu odrobił poranne straty. WIG20 zakończył idealnie w punkcie piątkowego zamknięcia i choć z technicznego punktu widzenia podaży w końcu udało się zejść wyraźnie poniżej wsparcia, to trzeba zakładać, że następnym razem chętni do gry pod odbicie włączą się znacznie wcześniej, co ograniczy spadki. Mówiąc w skrócie, strefa 2700 pkt. nadal dobrze się trzyma.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość wydatków i dochodów Amerykanów pozwala domniemać, że konsumpcja w USA będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.
Wysokość wydatków i dochodów Amerykanów pozwala domniemać, że konsumpcja w USA będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK