| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > PKB większe o 3,8 proc. według szacunków GUS

PKB większe o 3,8 proc. według szacunków GUS

W ubiegłym roku PKB wzrósł o ponad 2 proc. więcej niż w roku 2009. W 2010 r. przyrost wyniósł 3,8 proc, jak wynika z danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

„W ubiegłym roku wzrost gospodarczy ciągnęła konsumpcja indywidualna i odbudowa zapasów przez przedsiębiorstwa" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Konsumpcja indywidualna mocno przyspieszyła w czwartym kwartale 2010 roku. Gospodarstwa domowe robiły duże zakupy, obawiając się wzrostu cen towarów od 1 stycznia 2011 w wyniku podwyżki VAT. Konsumpcji sprzyjała też stabilizacja sytuacji na rynku pracy – wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w firmach. Gospodarstwa domowe uznały, że pozwala to na odreagowanie kryzysu gospodarczego.

Do wzrostu PKB przyczyniły się również rosnące zapasy przedsiębiorstw. W pierwszej połowie zeszłego roku firmy odbudowywały zapasy po ich istotnym ograniczaniu w 2009 r. a w drugiej połowie zwiększały je, aby ich poziom mógł odpowiadać rosnącemu popytowi.

Dowiedz się także: Na których rynkach finansowych nastąpi najbardziej dynamiczny rozwój w roku 2011?

W ubiegłem roku zawiodły inwestycje prywatne, których wartość spadała drugi rok z rzędu. Nie pomógł wzrost inwestycji finansowanych ze środków publicznych. Rok 2010 zamknął się ujemnym wkładem inwestycji we wzrost PKB. Istnieje jednak szansa na to, że w tym roku inwestycje prywatne wreszcie ruszą, bo poziom wykorzystania mocy wytwórczych w firmach jest bardzo wysoki, a rosnący popyt zacznie wymagał zwiększania produkcji. Same przedsiębiorstwa mówią o tym, że nie mogą czekać dłużej z inwestycjami, ponieważ w efekcie będą tracić szanse na utrzymanie udziału w rosnącym rynku lub okazję do zwiększenia tego udziału.

W 2010 roku przemysł przeżywał boom. Po spadku w 2009 roku wartość dodana brutto wzrosła o ponad 9 proc. Przedsiębiorstwa przemysłowe produkowały bowiem nie tylko na rynek, ale także odtwarzały i zwiększały zapasy. W tym sektorze gospodarki należy spodziewać się rozpoczęcia większych inwestycji jeszcze w tym roku.

Polecamy serwis: Kursy walut

Przyspieszenie tempa wzrostu konsumpcji i PKB w czwartym kwartale 2010 roku będzie miało negatywny wpływ na wyniki gospodarcze w pierwszych miesiącach br., kiedy wzrost gospodarczy może być nieco słabszy. Jednak odbudowujące się inwestycje, rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia, powinny pozwolić na przyspieszenie tempa wzrostu PKB w kolejnych miesiącach. W efekcie w tym roku powinno ono przekroczyć 4 proc.” - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »