| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Koniec tygodnia bez istotnych zmian

Koniec tygodnia bez istotnych zmian

W ciągu kilku pierwszych godzin piątkowej sesji popyt usiłował obrócić na swoją korzyść ostatnie spadki i doprowadzić do zakupu przecenionych akcji, zwłaszcza tych z sektora surowców. W efekcie tych zabiegów WIG20 wyszedł na plus, zyskując 1 proc., po czym ogarnęła go stagnacja.

Tak właśnie zachowywał się rynek w poniedziałek i wtorek. Z kolei dalsza część sesji przebiegała identycznie jak druga część tygodnia. Najpierw nastąpił atak byków i wyznaczono dzienne maksima. Potem nastąpiło szybkie rozczarowanie i redukcja całej, wypracowanej zwyżki z szybkim powrotem do poziomu neutralnego.

Choć z danych makroekonomicznych publikowany był tylko niemiecki indeks IFO, opisujący koniunkturę w niemieckim przemyśle, to jego odczyt był istotny, ponieważ sięgnął kolejnego, rekordowego poziomu 110,3 pkt. Oznacza to, że w najbliższej perspektywie nasi zachodni sąsiedzi są wciąż wybitnymi optymistami. Większymi niż u szczytu hossy z 2007 roku. Długoterminowy wykres tego wskaźnika zaczyna już być groźny, bo rośnie nieprzerwanie od dwóch lat, ale jak na razie świetnie prognozował długoterminową koniunkturę giełdową, więc sygnał kupna akcji ze sfery makro został dostrzeżony. 

Dowiedz się także: Czy nastąpił koniec kryzysu w strefie euro?

Dobre były także wyniki amerykańskiej spółki General Electric, a więc przedsiębiorstwa technicznego, uważanego za odpowiednik amerykańskiej gospodarki w pigułce, choć ten tytuł z racji ilości produkcji nie powinien jej przypadać. Spółka zarobiła 36 centów na akcji, a oczekiwano 32 centów. Pozytywny wydźwięk raportu ochłodził wynik z sektora finansowego. Bank of America, a więc największy bank na świecie, podług aktywów, zarobił w czwartym kwartale dość symboliczną kwotę. Nie oznacza to jednak powrotu kryzysowej atmosfery, ponieważ większość strat wynikała z pokrywania zobowiązań, przejętych w trakcie kryzysu konkurentów.

Polecamy serwis: Kursy walut

Gdybyśmy, jak w zeszłym roku, kończyli handel godzinę wcześniej, WIG20 zamknąłby się na solidnym plusie, jednak spadające indeksy amerykańskie pociągnęły w dół i nasz rynek, który kończy cały dzień i cały tydzień bez zmian. W sumie żaden dzień nie wniósł nic nowego do obrazu sytuacji poza przetestowaniem nowych maksimów. Krótkoterminowo, z racji wyprzedania, przewagę ma popyt. W średnim terminie trzymamy się w trendzie bocznym, a długoterminowe podejście mówi, że dopóki dołki z października i listopada (2600 pkt.) nie są naruszone, czekają nas dalsze wzrosty. Kolejny tydzień nie powinien przynieść jednoznacznych zmian pod tym względem, chociaż niewykluczone jest, że zbliżymy się do którejś z band trendu bocznego.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Piątkową sesję można uznać za trafne podsumowanie zeszłego tygodnia.
Piątkową sesję można uznać za trafne podsumowanie zeszłego tygodnia.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK