REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czwartek w duchu danych na temat inflacji

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Żaden bank centralny  Eurolandu nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych.
Żaden bank centralny Eurolandu nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych.

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek sesja nie upłynęła w cieniu obaw, związanych ze sprzedażą hiszpańskich i włoskich obligacji. Niepokoje te były dużo mniejsze, w porównaniu z atmosferą, poprzedzającą portugalską aukcję. Tym razem zachodnie parkiety cechowała stabilność, a WIG20 nie oddalał się zbytnio od granic z poprzedniego zamknięcia. Co prawda pod koniec dnia popyt na niego spadł, ale indeks wrócił do formy przed i na fixingu.

Wskaźniki makro w strefie euro

REKLAMA

REKLAMA

Fakt udanej sprzedaży obligacji przez Hiszpanię nie miał wpływu na rynek, a najważniejsze były konferencje po posiedzeniach banków centralnych Eurolandu i Wielkiej Brytanii. Żaden nie zmienił stóp procentowych, co w obecnej sytuacji krajów prawie-bankrutów nie może dziwić, ale prezes ECB ponownie powtórzył swoje poniedziałkowe słowa, że jeżeli tylko zaistnieje niebezpieczeństwo inflacji, to konsekwencją będą podwyżki stóp procentowych. Dla równowagi od razu dodał, że obecny poziom stóp (1%) jest wg niego odpowiedni.

Rynek zapewne zlekceważyłby słowa Prezesa, tak jak zrobił to w poniedziałek, gdyby nie to, że zaraz potem opublikowano zdecydowanie gorsze dane na temat inflacji w USA. Wśród producentów wzrost cen w ujęciu miesięcznym sięgnął 1,1 proc., przy prognozowanych zaledwie 0,7 proc. Co prawda w części bazowej, czyli po wyłączeniu paliw i żywności, inflacja wyniosła 0,2 proc., ale rozpatrując te dane w ujęciu rocznym, inflacja producencka sięga już 4 proc. Jest tylko kwestią czasu, kiedy ten wskaźnik zacznie przeciekać do konsumentów i podwyższy CPI. Jednocześnie słowa prezesa ECB można interpretować jako zapowiedz dobrych, piątkowych danych o inflacji w Niemczech i całej strefie euro. Zapewne Jean-Claude Trichet już je zna i gdyby pokazywały wzrost cen o ponad 2 proc., nie odważyłby się na takie deklaracje. Podano także dane o krajowej, grudniowej inflacji, która zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wyniosła 3,1 proc. To wynik mieszczący się jeszcze w paśmie wahań RPP, ale już sugerujący podjęcie decyzji o podwyżce stóp w styczniu. Patrząc jednak na składniki inflacji, ewentualna podwyżka ma znikome szanse na obniżenie wskaźnika, ponieważ wzrost wynika głównie z cen paliw, żywności i utrzymania mieszkania.

Dowiedz się także: Które fundusze hedgingowe przyniosły największe zyski w grudniu 2010?

Wskaźniki makro w USA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Globalną podaż wspierała także informacją o wyraźnym wzroście tygodniowej ilości nowych bezrobotnych w USA, których liczba sięgnęła 445 tysięcy. To ponad 10 proc. więcej niż oczekiwano, ale reakcji praktycznie nie było, ponieważ odchylenie od prognoz można przypisać zakończonemu sezonowi sprzedaży świątecznej, która cechowała się wzrostem tymczasowego zatrudnienia.

Polecamy serwis: Kursy walut

Polska giełda

Na GPW największy dynamizm towarzyszył końcówce. Niedźwiedzie spychały WIG20 coraz niżej, ale poziom 2700 pkt. skutecznie je zatrzymał. Dla całego rynku dobrą informacją jest fakt, że popyt przesiadł się z wyżyłowanego KGHM na PGE, które dostało rekomendację „kupuj od Goldman Sachs”. Nadal jednak to kolejny dzień wzrostu przy małej szerokości rynku. Oznacza to, że nie można wykluczyć kolejnego testu 2600 pkt. W końcu skończą się jednorazowe wyskoki i nie będzie komu ciągnąć rynek w górę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA