| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Presja inflacyjna na rynkach wschodzących

Tajlandia wprowadziła kolejną podwyżkę stóp procentowych; to już czwarta w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Koszt pieniądza zwiększył się o 0,25 pkt proc., wzrastając do 2,25%. Większość analityków była przygotowana na taki scenariusz. Presja inflacyjna coraz mocniej bowiem daje o sobie znać na rynkach wschodzących.

Skłania ona władze monetarne do przeciwdziałania jej. Jutro decyzję w sprawie do stóp procentowych podejmie koreański bank centralny. Do tej pory podniósł on koszt pieniądza z 2% do 2,5%. Teraz zdania ekonomiści są podzieleni odnośnie kolejnego ruchu. Mimo osłabienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej nie maleje ryzyko dalszych podwyżek w Indiach. W przypadku tych krajów problem stanowi nie tylko wysoka inflacja, która w Tajlandii sięga 3%, w Korei – 3,5%, a w Indiach – 7,5%. Państwa te borykają się również z nadmiernym napływem kapitału zagranicznego, który przekłada się na aprecjację lokalnych walut. To zaś osłabia konkurencyjność eksportu i tym samym pogarsza warunki do dalszego rozwoju gospodarek.

W ogólnoświatowe zjawiska wpisują się polskie dylematy. Z początkiem tego roku znów nasiliła się dyskusja na temat tego, że już czas najwyższy na podniesienie kosztu pieniądza. I tak pozostaje on rekordowo długo, bo od końca czerwca 2009 r., na niezmienionym poziomie. Podnoszący się stopniowo z 3,86% w początkach grudnia do 3,97% teraz 3-miesięczny WIBOR wskazuje na to, że decyzja już prawie zapadła. Wzrost stawek FRA, obrazujących oczekiwania dotyczące WIBORU w perspektywie kolejnych miesięcy, skłania do przypuszczeń, że w połowie roku wskaźnik ten może sięgnąć 4,85%.

Dowiedz się także: Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Następuje eskalacja obaw przed nadmierną inflacją na rynkach wschodzących.

Nadspodziewanie dobre wiadomości napłynęły z australijskiego rynku nieruchomości, gdzie w listopadzie liczba przyznanych kredytów hipotecznych osiągnęła najwyższy poziom od grudnia 2009 r. Udzielonych zostało 50,53 tys. kredytów, o 2,5% więcej niż w październiku. Łączna wartość przyznanych kredytów wyniosła 21,1 mld AUD, czyli 20,8 mld USD, co oznacza wzrost w skali miesiąca o 1,2%. Na kupujących pierwszy dom, czyli tych, którzy stanowią najstabilniejszą część popytu, przypadło 15,6%, w porównaniu do 15,4% miesiąc wcześniej i 22,6% rok temu. Wzrost kredytów dla kupujących mieszkania na własne potrzeby był większy niż skala wzrostu w przypadku tych, którzy dokonują zakupu w celach inwestycyjnych, tzn. chcą odsprzedaż lub wynająć nieruchomość.

Polecamy serwis: Kursy walut

W IV kwartale o 5,9% podskoczyły ceny wynajmu apartamentów na Manhattanie. Średnio wyniosły 3127 USD wobec 2952 USD rok wcześniej. Do 22% z 60% rok wcześniej zmalał odsetek nieruchomości, objętych zachętami typu miesiąc bez czynszu.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK