| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Efekt stycznia na horyzoncie

Efekt stycznia na horyzoncie

Wczorajsze zakończenie dnia na warszawskiej giełdzie podziałało na inwestorów jak kubeł zimnej wody. Dzisiejsza sesja miała słaby start i znalazła się na najniższym od miesiąca poziomie. Po stracie 0,9% WIG osiąga 47,2 tys. pkt., będąc coraz bliżej bardzo silnego wsparcia, które stanowi dolna granica miesięcznej konsolidacji wraz z 6-miesięczną linią trendu zwyżkowego.

Można powiedzieć, że dziś będą ważyć się losy efektu stycznia, czyli sezonowego wzrostu notowań na giełdach, jaki często pojawia się w pierwszych dniach czy tygodniach nowego roku. Po przełamaniu przez WIG tak silnego wsparcia, szanse na pozytywny scenariusz na najbliższy czas staną się ograniczone.

Z jednej strony uwagę inwestorów przyciągają dobre wiadomości gospodarcze. Dziś przykładem tego jest grudniowy odczyt wskaźników wyprzedzających dla niemieckiego sektora usług. PMI pozostał w minionym miesiącu na poziomie 59,2 pkt. Nieco obniżył się wskaźnik dla strefy euro, ale podobnie jak dla największej europejskiej gospodarki, wypadł lepiej od oczekiwań. Miał 54,2 pkt. Z drugiej strony, szeroko dyskutowana jest sprawa refinansowania długów państw strefy euro. Dziś 6-miesięczne bony sprzedaje Portugalia. Wynik przetargu będzie poważnym testem na zainteresowanie długiem tego rodzaju państw. W tle tej aukcji znajdzie się największa od sierpnia 2010 r. oferta naszych obligacji. Tu zaś istotne znaczenie mają ostatnie rozstrzygnięcia w sprawie OFE i obawy, że będą one źle postrzegane przez inwestorów zagranicznych. Sądząc po sile złotego takiej obawy nie ma.

W ostatnim kwartale roku 2010 nastąpiła symboliczna poprawa na amerykańskim rynku wynajmu powierzchni biurowych.

Dowiedz się także: W co najbardziej opłaca się inwestować w 2011 roku?

W ostatnim kwartale 2010 r. zwiększyła się powierzchnia zajętych biur w Stanach Zjednoczonych. Stało się tak pierwszy raz od 3 lat. Wynajęta powierzchnia zwiększyła się o 232 tys. m2 w porównaniu z 14 mln m2 ubytku rok wcześniej. Na tym samym poziomie co kwartał wcześniej pozostał jednak odsetek niewynajętych powierzchni. Wyniósł 17,6%. Rok wcześniej było to 17%. Efektywne ceny wynajmu biur pozostają pod presją. W IV kwartale zmniejszyły się do 22,09 USD za stopę kwadratową (blisko 0,1 m2) z 22,43 USD rok wcześniej, ale w porównaniu z III kwartałem były nieco wyższe (22,04 USD). Ceny wywoławcze spadły do 27,53 USD z 27,79 USD rok wcześniej. W skali kwartału wzrosły (z 27,5 USD).

Polecam serwis: Kursy walut

W listopadzie w Wielkiej Brytanii przyznano 48 tys. kredytów hipotecznych. To wielkość bliska 8-miesięcznemu minimum. Oczekiwania były jednak niższe. Wartość przyznanych kredytów hipotecznych wyniosła 11,5 mld funtów. Natomiast wartość portfela kredytów hipotecznych zwiększyła się o 788 mln funtów.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK