| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Warto inwestować w złoto i srebro

Warto inwestować w złoto i srebro

Kończy się dekada wzrostów cen metali szlachetnych. Od 2001 roku złoto podrożało o 415 proc. a srebro o 550 proc. Jednak specjaliści przewidują, że ceny będą dalej rosnąć.

W 2011 roku złoto może podrożeć do 1.630 dolarów amerykańskich za uncję, jak twierdzi Tom Kendall, analityk Credit Suisse Group AG w Londynie, który najtrafniej przewidział zmiany cen złota w tym roku. Inwestorzy poszukują zabezpieczenia przed kryzysem finansowym w Europie i Stanach Zjednoczonych, a ponadto wzrasta dynamicznie popyt w Chinach. W tym roku złoto podrożało o 27 proc. a 7. grudnia osiągnęło rekordową cenę 1.430,60 USD.

- Metal ten może zyskać na wartości 18 proc. w 2011 roku. Na rynkach finansowych jest wysoka niestabilność. Będą też utrzymywać się niskie lub ujemne stopy procentowe, a to sprzyja wzrostom cen złota – mówi Kendall.

W Chinach rośnie popyt na złoto w postaci fizycznej, co wymusza wzrost importu. Jednym z istotnych czynników w tym przypadku jest rosnąca inflacja. Podwyżki stóp procentowych mogą nie zahamować wzrostów cen w Państwie Środka.

Dowiedz się także: Jakie są wyniki Indeksu Koniunktury Ekspertów Finansowych na koniec roku 2010?

Jak wynika z badań agencji informacyjnej Bloomberg, mediana prognoz analityków wskazuje na wzrost ceny złota w przyszłym roku o 23 proc., tj. do poziomu 1.700 dolarów.

- Wierzę w złoto, ponieważ obawiam się, że nasza polityka fiskalna i monetarna nie ma żadnego sensu, a to prowadzi do wzrostu ryzyka i destabilizacji na rynkach finansowych – mówi David Einhorn, prezes firmy Greenlight Capital Inc. w Nowym Jorku, zarządzającej aktywami wartości o 6,8 mld dolarów.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Pomyślne prognozy rysują się również przed srebrem, które znajduje zastosowanie nie tylko w inwestycjach, lecz również w wielu dziedzinach przemysłu. W 2011 roku cena tego metalu wzrośnie o 37 proc., jak wynika z ankiety Bloomberga, przeprowadzonej wśród grupy ponad 100 analityków, brokerów i inwestorów. Z kolei wg specjalistów z banku Goldman Sachs, w nadchodzącym roku cena szarego metalu skoczy do 40 dolarów za uncję. Natomiast cena palladu, stosowanego przy produkcji katalizatorów samochodowych, wzrośnie o 18 proc., do 900 dolarów – przewiduje Goldman Sachs.

Wzrosty notowań nie ominą również platyny. Według BNP Paribas w 2011 roku jej wartość sięgnie 1.800 dolarów. Obecnie metal ten kosztuje 1750 dolarów.

Zapowiada się więc kolejny rok hossy na rynku metali szlachetnych. Inwestycje w złoto i srebro będą w dalszym ciągu przynosić zyski.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2011 r. prawdopodobnie będzie utrzymywać się hossa na rynku metali szlachetnych.
W 2011 r. prawdopodobnie będzie utrzymywać się hossa na rynku metali szlachetnych.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK