| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Polska polityka monetarna a stopy procentowe

Bardzo dobre nastroje panują na światowych giełdach. Przedświąteczny klimat udzielił się również naszemu rodzimemu WIG, który niemal zupełnie wyrównał szczyt z bieżącego roku. Udało mu się to głównie dzięki walorom KGHM. Tymczasem S&P 500 w pełni odrobił straty, poniesione w wyniku bankructwa Lehman Brothers.

Relatywnie rzecz biorą, w ostatnich dniach niewiele zmieniło się na naszym rynku. Od 7 grudnia WIG stoi praktycznie w miejscu — na poziomie 47,4-47,5 tys. pkt. Perspektywa dotarcia w okolice 50 tys. pkt jest w dalszym ciągu realna.

Nikt nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Niewykluczone jednak, że będzie to ostatnie spotkanie, na którym taka decyzja nie zostanie podjęta. Dziś praktycznie przestano już pytać o to, czy dojdzie do zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej, ale wszyscy zastanawiają się, kiedy to nastąpi. Stawki kontraktów FRA, oczekiwania względem 3-miesięcznego WIBOR-u, notowane są od kilku tygodni na poziomie około 4,3%, co wyraźnie wskazuje na spodziewaną podwyżkę stóp w niedługim czasie. Zmieniłaby ona charakter dyskusji o stopach procentowych i dałaby początek dywagacjom na temat tego, jak wysoko urosną w tym cyklu.

Dowiedz się także: Jak będą działać indywidualne konta emerytalne w 2011 r.?

Różnice w notowaniach euro i franka względem złotego to zagwozdka dla Rady Polityki Pieniężnej.

Nie ma wątpliwości co do tego, że istotnym elementem, rzutującym na przyszłą politykę monetarną, będzie kondycja złotego. Tu Rada może mieć ciężki orzech do zgryzienia, rozważając wpływ „rozjechania” się kursów euro, decydujących o konkurencyjności naszego eksportu, i franka względem złotego, co ma wpływ na obciążenia kredytowe Polaków.

W tym miesiącu zmniejszyło się tempo wzrostu akcji kredytowej w segmencie hipotecznym. Grudniowy odczyt indeksu nastrojów w branży bankowej Pengab zawiera najniższe w tym roku prognozy popytu na kredyty hipoteczne. 49% badanych spodziewa się wzrostu zainteresowania tego typu ofertami. To o 10 pkt proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Spadku oczekuje 11%, co daje wynik + 4 pkt proc. Tym samym saldo spadło do 38 pkt proc. W listopadzie wyniosło ono 52 pkt proc., a w szczytowym momencie, wiosną mijającego roku – 76 pkt proc. W przypadku ocen bieżącego popytu przewaga wskazujących na wzrost również wyniosła 38 pkt proc., wobec 41 pkt proc. w zeszłym miesiącu i 69 pkt proc. w najlepszym momencie w 2010 r.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Poznaliśmy również przewidywania Royal Institution of Chartered Surveyors na rok 2011 dla brytyjskiego rynku nieruchomości. Instytucja ta oczekuje kontynuacji zniżki cen domów do wiosny przyszłego roku. Następnie nastąpiłaby stabilizacja cen, aby doszło do ich zwyżki pod koniec przyszłego roku. Skalę przeceny ma obniżać ograniczona podaż.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawdopodobnie obecne stopy procentowe zostaną utrzymane nie dłużej niż do następnego posiedzenia RPP.
Prawdopodobnie obecne stopy procentowe zostaną utrzymane nie dłużej niż do następnego posiedzenia RPP.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK