| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Profesor Roubini kupił apartament za 5,5 USD

Profesor Roubini kupił apartament za 5,5 USD

Ryzykowne aktywa nadal cieszą się dużą popularnością. Mimo że w piątek dolar umacniał się, to skorelowane z nim przeciwnie towary nie tylko zyskiwały na wartości, ale także pięły się do góry. Tymczasem Nouriel Roubini, który przewidział wybuch ostatniego kryzysu gospodarczego, zadłużył się na penthouse o wartości 5,5 USD.

Indeks CRB zakończył dzień wzrostem o 1% i ustanowił nowe, tegoroczne maksimum. Siła relatywna towarów względem akcji zbliżyła się do tegorocznych górek. Ich przekroczenie byłoby dobitnym potwierdzeniem atrakcyjności surowców jako najbardziej zyskownego źródła inwestowania w chwili obecnej.

Trzeba przy tym pamiętać, że notowania towarów znacznie bardziej niż akcji oddziałują na realną gospodarkę. O ile na giełdzie można liczyć na efekt bogactwa, związany z tym, że rosnące ceny walorów mogą skłaniać do większej konsumpcji, to w przypadku surowców mamy raczej zagrożenia niż szanse. Chodzi o presję cenową w gospodarce, jaką wywołuje ich wzrost. 

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

Szczególną rolę odgrywają paliwa i żywność. Tempo zwyżki tych pierwszych jest umiarkowane, ale w drugim przypadku tegoroczne zwyżki są znaczące. W tym roku najlepiej było inwestować w . pszenicę, kukurydzę i soję. Żywność odgrywa większą rolę na rynkach wschodzących niż rozwiniętych. Wobec tego nie może dziwić fakt, że w tym kwartale emerging markets wypadają słabiej od dojrzałych parkietów. Na rynkach wschodzących presja na podwyżki jest znacznie większa, a te nie sprzyjają inwestowaniu w akcje.

Jeżeli ceny surowców nadal będą wzrastać, presja inflacyjna może nasilić się, szczególnie na rynkach wschodzących. To z kolei grozi słabszymi notowaniami obligacji.

Na rynku nieruchomości ciekawostką stało się kupno apartamentu za 5,5 mln USD przez Nouriela Roubiniego, profesora Uniwersytetu Nowy Jork, któremu przypisuje się przewidzenie ostatniego kryzysu gospodarczego. Nabyty penthouse znajduje się na Manhattanie. Jest 3-poziomowy. Profesor zaciągnął na niego 3 mln USD kredytu. Interesujące przy tym jest to, że w ostatnim czasie uczony mówił o tym, że wciąż istnieje ryzyko powtórnej recesji w Ameryce. Przestrzegał, że może ona nadejść, jeśli ceny nieruchomości znów zaczną iść w dół i wzrośnie odsetek niewypłacalności z tytułu obsługi kredytów hipotecznych. Tym razem najbardziej istotne zagrożenie widzi on nie w kredytach typu subprime loan, ale w tych, zaciąganych przez klientów o największej wiarygodności.

Polecamy serwis: Budżet domowy

W Chinach planowana jest kolejna, imponująca budowla. Powstanie tam najwyższy na świecie hotel, co świadczy o rozgrzaniu chińskiego rynku nieruchomości. Wieżowiec stanie się częścią najwyższej w Chinach, 632-metrowej wieży. Budowa zostanie ukończona w 2014 r. Obecnie najwyższy drapacz chmur w Chinach ma 492 metry wysokości.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »