| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Niejednoznaczne dane na temat produkcji budowlano-montażowej

Niejednoznaczne dane na temat produkcji budowlano-montażowej

W listopadzie produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 10,9% w skali roku, biorąc pod uwagę czynniki sezonowe. Jednocześnie był to pierwszy w tym roku dwucyfrowy wzrost. W październiku wyniósł on 9,7%.

Bez uwzględniania czynników o charakterze sezonowym poprawa była jeszcze większa i wyniosła 14,2%. W skali pierwszych 11 miesięcy tego roku wynik jest znacznie mniej imponujący – zwyżka wynosi jedynie 2,3%, w porównaniu z tym samym okresem 2009 r. To efekt słabej, pierwszej połowy roku, kiedy odnotowano regres w budownictwie.

Dowiedz się także: Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

Do dobrego, listopadowego wyniku najbardziej przyczyniły się prace specjalistyczne. Zalicza się do nich na przykład roboty wykończeniowe. Tu wzrost sięgnął aż 30,3% w skali roku. W przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty, związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, poprawa wyniosła jedną piątą. Natomiast w przypadku prac, związanych ze wznoszeniem budynków, było to jedynie 1,8%. Można mieć jednak nadzieję, że znaczące ożywienie w budownictwie specjalistycznym, które polega między innymi na przygotowywaniu terenów pod budowę, przełoży się z czasem na poprawę w zakresie wznoszenia budynków. Istotną rolę odgrywają w tym względzie inwestycje przedsiębiorstw, które wciąż jeszcze nie ruszyły.

Dane GUS obejmują przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 9 osób. To jeden z powodów, dla których wyniki produkcji budowlano-montażowej istotnie różnią się z odczytami koniunktury w budownictwie, publikowanymi również przez GUS. Wykazały one w listopadowym odczycie regres nastrojów, a nie ich poprawę. Aż o 8 pkt. proc. więcej przedsiębiorców sygnalizowało regres koniunktury, a nie jej polepszanie się. Był to najsłabszy wynik od lutego. Diametralnie różniły się oceny koniunktury największych i najmniejszych firm. W pierwszym przypadku optymiści przeważali o 2 pkt. proc., w drugim pesymistów było aż o 13 pkt. proc. więcej.

Polecamy serwis: Lokaty

Spoglądając na kondycję spółek budowlanych na giełdzie, można odnieść wrażenie, że wskaźniki koniunktury lepiej oddają sytuację w budownictwie niż wielkość produkcji. Od końca października WIG-Budownictwo stracił przeszło 3% wobec zwyżki rzędu 2,5% na całym parkiecie. Zresztą deweloperzy radzili sobie w tym czasie niewiele lepiej. WIG-Deweloperzy zniżkował o ponad 1%.W skali tego roku giełdowi deweloperzy tracą blisko 4%, a spółki budowlane zyskują niecałe 9%. Od końca minionego roku indeks WIG poszedł w górę o prawie 19%.

Źródło: Zespól Analiz Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »