| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Zastój na GPW i światowych giełdach

Zastój na GPW i światowych giełdach

Od kilku dni na giełdzie panuje marazm, a inwestorom brakuje nowych impulsów do działania. Niewiele potrzebowały WIG i WIG20, aby pobić nowe rekordy na otwarciu czwartkowej sesji – wystarczył wzrost 0,7 proc.

I na tym wydarzeniu emocje się skończyły. Po dwóch godzinach handlu indeks największych spółek tracił 0,4 proc., potwierdzając, że niedźwiedzie nie śpią i są gotowe do działania. Jednak obie strony rynku nie przejawiały zbyt dużej aktywności.

WIG20 zmieniał swoją wartość zaledwie o kilkanaście punktów, przez większą część dnia pozostając nieznacznie pod kreską. Dopiero publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy, nieco lepszych niż się spodziewano, pozwoliła mu ponownie wyjść na plus. Okazało się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 421 tys., a nie 426 tys. Była też o kilkanaście tysięcy niższa, niż w poprzednim tygodniu. Nie wywarło to większego wrażenia. WIG20 zyskiwał wczesnym popołudniem 0,3 proc.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Po niedawnym rajdzie akcje KGHM wyraźnie osłabły. Dziś jedynie w pierwszych minutach handlu zyskiwały ponad 1 proc., resztę dnia spędzając na minusie. Obroty wciąż jednak były bardzo wysokie. Bohaterem sesji zostały walory Lotosu, zwyżkujące do 6 proc. Starał mu się sekundować PKN Orlen, jednak w przypadku tej spółki skala wzrostu była o połowę mniejsza. Środową, mocną przecenę, odrabiały papiery Telekomunikacji Polskiej, zyskując ponad 2 proc. Słabo radziły sobie akcje Pekao i PKO.

Główne giełdy europejskie przerabiały scenariusz podobny do naszego. Po niezłym początku, gdy indeksy zyskiwały po około 0,7 proc., następowało niewielkie osłabienie i stabilizacja. DAX już po przeszło godzinie znalazł się pod kreską. Nieco lepiej radził sobie londyński FTSE, ale i w jego przypadku skala zwyżki uległa wyraźnej redukcji. Od kilku dni trochę lepiej zachowuje się paryski CAC40. Ale on, w przeciwieństwie do kolegów, nawet nie zbliżył się do rekordu z pierwszej dekady listopada. Europejskich inwestorów także nic nie było w stanie zmusić do większej aktywności. Nie reagowali ani na obniżenie przez agencję Fitch ratingu Irlandii, ani na dane o zasiłkach za oceanem.

Polecamy serwis: Kursy walut

Nieco większe zmiany miały miejsce jedynie w Atenach i Madrycie, gdzie indeksy zyskiwały nieco ponad 1 proc. oraz Istambule, gdzie wskaźnik tracił 3 proc. W Dublinie zwyżka sięgała niemal 1 proc. Na pozostałych parkietach zmiany indeksów na ogół nie przekraczały kilku dziesiątych procenta. W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy zyskiwały po 0,3–0,4 proc.

Próba podciągnięcia indeksów w Warszawie, podjęta przed końcem sesji, okazała się nieudana. Dziś w fixingu cudów nie było. WIG20 zniżkował o 0,25 proc., WIG stracił 0,19 proc., a wskaźnik średnich spółek – zaledwie 0,05 proc. Nad kreskę udało się wyjść indeksowi najmniejszych firm. Zwiększył on swoją wartość o 0,11 proc. Obroty na rynku akcji były dziś bardzo wysokie i nieznacznie przekroczyły 2,7 mld zł.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK