| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Bilans niemieckiego eksportu gorszy niż oczekiwano

Bilans niemieckiego eksportu gorszy niż oczekiwano

Ostatnimi czasy hossa na rynkach finansowych jest rezultatem dobrych notowań surowców. Sytuacja oddziałuje również na GPW. Ten stan rzeczy łatwo zaobserwować na przykładzie KGHM i PKN Orlen, które we wtorek były motorem napędzającym rynek.

Zwyżki ich kursów przełożyły się na 0,6 pkt proc. wzrost indeksu WIG. Ostatecznie zakończył on dzień na 0,4-proc. plusie. Bez tych dwóch firm wczorajsze notowania giełdy poszłyby w dół. Dobrze obrazuje to zmiana indeksu cenowego, w którym wszystkie notowane spółki mają taki sam udział. Spadł on wczoraj o 0,3%.

Wpływ zwyżki surowców obserwujemy też w skali globalnej. Te parkiety, gdzie spółki paliwowe i wydobywcze mają znaczący udział, zachowują się ostatnio znacznie lepiej niż te, gdzie struktura sektorowa jest inna. W uproszczeniu można tu przeciwstawić giełdę turecką i rosyjską. W pierwszym przypadku kluczową rolę odgrywają firmy finansowe, w drugim – surowcowe. My obserwujemy inną sytuację. Realizacja zysków na walorach KGHM zabiera indeksowi WIG 0,16 pkt proc. z 0,5% zniżki.

Dowiedz się także: Dlaczego sektor usług jest tak bardzo obiecujący?

Z punktu widzenia kondycji europejskiej gospodarki istotne są podane dziś dane o bilansie handlowym Niemiec w październiku. Kraj ten odnotował nadwyżkę 14,3 mld euro, niższą od spodziewanej, która miała wynosić 15 mld USD, a miesiąc wcześniej – 15,3 mld USD. Eksport zmniejszył się o 1,1% w skali miesiąca, choć liczono na wzrost. Handel zagraniczny jest dla Niemiec bardzo ważny z kilku powodów. W dużym stopniu bazuje na nim silne ożywienie niemieckiej gospodarki. Jednocześnie handel ten odzwierciedla wpływ umocnienia euro – obecnie o 9% w skali roku – na atrakcyjność europejskiego eksportu oraz pokazuje, jaki jest popyt na rynkach rozwijających się, gdzie Niemcy sporo sprzedają.

Polecamy serwis: Lokaty

Październik to już trzeci miesiąc w II połowie tego roku, w którym następuje spadek niemieckiego eksportu. Tymczasem Chiny planują wznieść trzeci co do wysokości wieżowiec świata, co świadczy o tym, że tamtejszy rynek nieruchomości tętni życiem.

Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich podniosła się wczoraj do najwyższego poziomu od ponad 5 miesięcy. Sięgnęła blisko 3,2%. To konsekwencja rosnących cen surowców, wzmacniających obawy przed podniesieniem się inflacji, jak również pochodna nadziei inwestorów na utrzymanie wyraźnego ożywienia gospodarczego. W październikowym dołku dochodowość 10-latek była niższa niż 2,4%. Wzrost rentowności, w oparciu o którą wyznacza się koszt kredytów hipotecznych, to niedobra wiadomość dla rynku nieruchomości w USA.

Potwierdzeniem rozgrzania chińskiego rynku nieruchomości są plany budowy trzeciego, najwyższego budynku na świecie. Shanghai Greenland Group planuje zainwestować 4,5 mld USD w projekt 606-metrowej wieży, która będzie oferować 3 mln metrów kwadratowych powierzchni. Zostanie ona postawiona w mieście Wuhan, 900 km na zachód od Shanghaju. Zostaną w niej ulokowane luksusowe hotele, apartamenty oraz centrum konferencyjne. Budowa ma zostać zakończona za 5 lat.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK