| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Sytuacja na światowych rynkach

Sytuacja na światowych rynkach

Ben Bernanke wyraził gotowość na zakup obligacji, jeżeli zajdzie tak potrzeba. Zapewne jest to pocieszenie dla byków, które muszą jakoś przełknąć niezadowalające dane na temat rynku pracy w USA.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zwyżkami indeksów, co należy uznać za sukces byków. Oczywiście, w kontekście fatalnych danych, dotyczących sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Można doszukiwać się argumentów, wyjaśniających rozczarowujący przyrost liczby miejsce pracy i przygnębiającą stopę bezrobocia, ale nie ma co dyskutować z faktem, że wielokrotnie nawet mniej pesymistyczne informacje o zatrudnieniu były przyczyną dynamicznych spadków. Tym razem tak się nie stało, ale chyba zbytnią odwagą byłoby wyciąganie z tego wniosków o nadzwyczajnej sile rynku. Tajemnica tej siły tkwi zapewne w wierze w Fed. A ten nie sprawia zawodu. Już w weekend pojawiły się zapewnienia Bena Bernanke o możliwości zwiększenia skupu obligacji, jeżeli będzie to konieczne.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

S&P500, zwyżkując o 0,26 proc., zbliżył się do poprzedniego szczytu na odległość zaledwie 2 punktów. Indeks znajduje się w newralgicznym momencie. Kwietniowy szczyt został nieznacznie poprawiony na początku listopada i amerykańskie byki stanęły po raz trzeci przed próbą wyraźniejszego wybicia w górę. Jeżeli ta powiedzie się, posiadacze długich pozycji mogą liczyć na udane święta. Jeśli jednak opór okaże się zbyt silny, otworzy szansę dla niedźwiedzi. Za optymistycznym wariantem może przemawiać fakt, że Nasdaq przebił niedawny szczyt i wspiął się do najwyższego od początku 2008 r. poziomu.

Polecamy serwis: Lokaty

Rozpoczynający się tydzień nie będzie obfitował ani w ważne publikacje, ani w wydarzenia. To odpowiedni moment, aby rynek pokazał swoje prawdziwe oblicze. Chyba, że sytuacja znów zostanie zmącona przez nie oczekiwanę wypowiedź albo plotkę. We wtorek irlandzki parlament zagłosuje nad budżetem na przyszły rok, co może spowodować nerwowość na giełdach. Pierwsze dane zza oceanu poznamy dopiero w czwartek.

Poranne notowania kontraktów na amerykańskie indeksy nie wskazują na nadmierny optymizm. Podobnie jak spadek Nikkei o 0,1 proc., w reakcji na ponowne umocnienie się jena. W Chinach panują mieszane nastroje. Shanghai B-Share niemal cały dzień zniżkował, co zakończyło się spadkiem o 0,6 proc., Shanghai Composite wzrósł o 0,5 proc. Piątkowej sile naszego parkietu towarzyszyły bardzo małe obroty, więc sytuacja może zmienić się radykalnie.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK