REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ropa i Mundial wzmocniły Rosję

REKLAMA

REKLAMA

Warszawska giełda znów zaczęła lepiej prosperować, mimo że dwa ostatnie tygodnie były dla niej ciężkie. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji GPW osiągnęła dodatni bilans, a jej wyniki poprawiły się prawie o 2 proc. W grudniu wzrosły też ceny rosyjskich akcji.

Dziś, w początkowej fazie, rynek dodaje do wyniku warszawskiej giełdy kolejne 0,5%. Wszystko za sprawą poprawy nastrojów na światowych parkietach, gdzie obawy związane z kryzysem finansów publicznych w Europie wyraźnie przegrywają z doniesieniami, świadczącymi o podtrzymaniu ożywienia gospodarczego na świecie.

REKLAMA

Nawet w najbardziej negatywnie postrzeganych krajach europejskich da się zaobserwować wyraźną „odwilż”. Ceny irlandzkich obligacji z poniżej 70 za 100 nominału podniosły się do przeszło 74. Wyraźnie podskoczyły notowania akcji irlandzkich, hiszpańskich czy portugalskich. Zyskiwały bardziej niż europejski rynek akcji jako całość. Trudno ostatecznie powiedzieć, czy kolejna runda kryzysu jest już zażegnana. Ten problem traci na znaczeniu w kontekście zmiany nastawienia do niego inwestorów. Dla nich dużo ważniejsze od obaw, związanych z kryzysem, są bieżące doniesienia o kontynuacji ożywienia gospodarczego.

Dowiedz się także: Które certyfikaty inwestycyjne FIZ miały w listopadzie najlepszy wynik?

REKLAMA

Rynki zaczynają różnić się pod względem kondycji, zwłaszcza te wschodzące. Linie kilkumiesięcznych trendów zostały przełamane w Brazylii i Indiach. Ponad nimi pozostają takie kraje jak Polska, Korea, Chiny czy Rosja. Ta ostatnia jest w tym tygodniu bardzo silna, co można wiązać zarówno z lepszymi notowaniami ropy naftowej, jak i przyznaniem prawa do piłkarskiego Mundialu. Od końca listopada ceny rosyjskich akcji podniosły się o 5%.

Dzięki poprawie nastrojów na rynkach finansowych zyskały także najgorzej postrzegane państwa europejskie. Ceny ich aktywów znacznie poprawiły się, jednak niektóre rynki wschodzące nastawione są na sprzedaż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Do 51,8 pkt z 51,6 pkt miesiąc wcześniej podniósł się w listopadzie indeks aktywności brytyjskiego rynku nieruchomości. W syntetyczny sposób oddaje on to, co pokazują pojedyncze dane — rynek rozwija się, ale w znacznie wolniejszym tempie niż jeszcze kilka miesięcy temu. To przede wszystkim konsekwencja pogorszenia koniunktury w segmencie mieszkaniowym. Tu odnotowywany jest regres koniunktury. Rozwój trwa w przypadku sektora komercyjnego oraz infrastrukturalnego, choć jego tempo jest wolniejsze.

Polecamy serwis: Lokaty

Rynek nieruchomości na Tajwanie

Nie kończą się problemy azjatyckich rynków nieruchomości, które są przeciwne do brytyjskich. Konieczne są tam kroki zmierzające do dalszego schładzania koniunktury. Tajwan rozważa nowy podatek od nieruchomości sprzedawanych w czasie krótszym niż rok od ich nabycia. Wynosiłby on nawet 30%, ale dotyczyłby nieruchomości inwestycyjnych, a nie kupowanych „na własne potrzeby”. Przez pierwsze 9 miesięcy tego roku ceny mieszkań w stolicy Tajwanu wzrosły o 7%.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA