| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Poprawa na rynkach finansowych

Poprawa na rynkach finansowych

Inwestorzy zdążyli już zapomnieć o swoich niedawnych obawach. Od środy obserwujemy wyraźne odreagowanie na rynkach finansowych, które powinno mieć dzisiaj swoją kontynuację. Najbardziej może ciekawić reakcja Amerykanów na ocenę gospodarki USA w wydaniu Fed. Ta ostatnia ma się lepiej niż sądzono.

Środowy rajd byków zaczął się przed publikacją informacji makroekonomicznych. Jeśli już więc doszukiwać się koniecznie innych, poza chęcią odreagowania niedawnych spadków, przyczyn wybuchu optymizmu, można upatrywać ich we wtorkowym wystąpieniu Jean'a Claude'a Tricheta, szefa Europejskiego Banku Centralnego, który zasugerował, że nie wyklucza skupowania przez bank papierów skarbowych państw dotkniętych problemami finansowymi. To żadna nowość, ale żądni zysków inwestorzy poczuli, że mają poważną siłę po swojej stronie, a spekulanci, grający na zniżkę obligacji hiszpańskich, portugalskich i innych, trochę się zafrasowali.

W każdym razie w środę kurs euro wyhamował swój skok na bungee tuż nad ziemią, czyli w okolicach 1,296 dolara, o 6 proc. poniżej szczytu z 18 listopada, a giełdy i notowania surowców ruszyły dynamicznie w górę. Zgodnie z logiką, indeksy giełdowe państw najbardziej zagrożonych kryzysem wzrosły znacznie mocniej niż tych, w imieniu których EBC ma kupować ich śmieciowe papiery dłużne. W końcu to nabywcy ryzykownych obligacji będą mieli więcej do stracenia.

Dowiedz się także: Jakie są prognozy, dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce?

Zgodnie z kierunkiem ruchu dolara, skoczyły notowania surowców. Cena ropy wzrosła o 4 proc,. zbliżając się do 89 dolarów za baryłkę, i to mimo znaczącego wzrostu zapasów, podczas gdy spodziewano się ich spadku. Kurs kontraktów terminowych na miedź zmienił się o niemal tyle samo. Tylko złoto okazało się bardziej nieufne i nie zmieniło swej wartości.

Polecamy serwis: Kredyty

Przekraczające 2 proc. zwyżki indeksów na Wall Street i nieoficjalne informacje, że Stany Zjednoczone byłyby gotowe zwiększyć, za pośrednictwem MFW, europejski fundusz stabilizacji, dają doskonałe podstawy do tego, by rajd Świętego Mikołaja mógł być dziś kontynuowany. Nie wiadomo tylko, jak Amerykanie zareagują na zmianę oceny stanu ich gospodarki, zaprezentowaną przez Fed w Beżowej Księdze. Wynika z niej, że wyraźnie się poprawia, nawet na rynku pracy. Niby dobrze, ale strumień nowych dolarów może zmniejszyć się. Dziś głównym punktem giełdowego programu będzie informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Źródło: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK