| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dane gospodarcze z listopada nieźle rokują

Dane gospodarcze z listopada nieźle rokują

Pierwsze dane na temat amerykańskiej gospodarki znalazły pozytywny oddźwięk na giełdzie. Wzrosły: wskaźnik PMI, ilustrujący aktywność przemysłu i zaufanie konsumentów do Conference Board. Poprawiły się także nastroje gospodarcze w strefie euro.

Wczoraj poznaliśmy stopę bezrobocia w Niemczech. Dziś napłyną kolejne informacje, dotyczące koniunktury gospodarczej w minionym miesiącu. Będą miały jeszcze poważniejszą wymowę niż dotąd przekazywane wiadomości. Przed południem opublikowane zostaną rewizje wskaźników PMI w Europie, a po południu – raporty dotyczące aktywności przemysłu w USA oraz sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Na razie obraz aktywności ekonomicznej w największych gospodarkach kompensuje inwestorom obawy, związane z utrzymującym się kryzysem finansów publicznych w Europie i jego wpływem na przyszłą koniunkturę gospodarczą.

Tłem dla listopadowych publikacji są doniesienia o wzroście PKB w III kwartale na świecie. Wczoraj okazało się, że kanadyjski rozwój zwolnił do 1% w skali roku. Miał tempo 2,3% kwartał wcześniej. Natomiast w Indiach udało się utrzymać 8,9-proc. wzrost. Polska gospodarka rosła w 4,2-proc. tempie, do czego jednak w dużym stopniu przyczyniły się odbudowywane przez firmy zapasy. To nieco tonuje radość z wyniku w III kwartale. Wymiana handlowa nie przysporzyła wzrostu, symbolicznie do niego przyczyniły się inwestycje.

Dowiedz się także: Czy budownictwo mieszkaniowe w Polsce przechodzi zastój?

W listopadzie WIG stracił 1,9%. Wśród branż najlepiej radził sobie WIG-Chemia, głównie dzięki Synthosowi zyskał blisko 9%, najgorzej wypadł WIG-Telekomunikacja – za sprawą TP spadł o 9%.

Pierwsze informacje ze światowych gospodarek, jakie poznaliśmy w zeszłym miesiącu, są okładem na czoło inwestorów, którzy martwią się kryzysem finansów publicznych w Europie.

O zaledwie 0,6% w skali roku wzrosły we wrześniu ceny domów w Stanach Zjednoczonych. To najsłabszy rezultat od 8 miesięcy. Przyniosła go publikacja indeksu S&P/Case Schiller, uznawanego za najbardziej wiarygodny miernik cen domów. Bazuje on na wartości tych samych domów w transakcjach zawieranych z nimi. Wrześniowy wynik był rozczarowujący. Analitycy liczyli na 1% wzrostu. Miesiąc wcześniej wynosił on 1,7%. W ujęciu miesięcznym spadek o 0,8% był największy od kwietnia 2009 r. Zatem w dalszym ciągu z amerykańskiego rynku nieruchomości płyną złe doniesienia. Dziś poznamy całościowy obraz wydatków budowlanych w USA w październiku. Oczekiwany jest spadek o 0,4% w stosunku do miesiąca poprzedniego, po zwyżce o 0,5% we wrześniu.

Polecamy serwis: Kursy walut

III kwartał był nieudany dla kanadyjskiego rynku nieruchomości. Budownictwo mieszkaniowe przyczyniło się do słabego odczytu kanadyjskiego PKB za III kwartał. Regres w tym względzie wyniósł 1,3%. Był to pierwszy spadek od początku 2009 r.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK