| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Sukcesy spółek z WIG 20

Sukcesy spółek z WIG 20

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Mocno spadły także zyski PZU. Przypisane składki ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 0,6%, jednak największy wpływ na 21% spadek zysku netto w III kwartale miało zmniejszenie się przychodów netto z inwestycji. Nie był to jednak rezultat ujemnych stóp zwrotu, lecz zmniejszenia portfela lokat po wypłacie dywidend, a w szczególności megadywidendy, wypłaconej w 2009 roku. Wzrosty cen akcji i spadki rentowności obligacji w III kwartale wpływały pozytywnie na stopy zwrotu, osiągane przez PZU z działalności lokacyjnej w tym okresie.

Zdecydowanie gorsze zyski, w porównaniu z rokiem ubiegłym, pokazał Polimex-Mostostal. Zysk netto w III kwartale był niższy aż o 49% od wyniku odpowiednich trzech miesięcy roku poprzedniego. Niższe zyski to nie skutek spadku przychodów ze sprzedaży – bowiem wzrosły one o 1,2% – lecz wzrostu kosztów, który miał miejsce niemal na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

Ogólnie dobre wyniki znalazły odzwierciedlenie we wzrostach cen akcji. Indeks WIG20 wzrósł w III kwartale o 15,2%. Trend wzrostowy trwa i obecny kwartał również zaczął się optymistycznie dla posiadaczy akcji. Wskaźnik największych spółek zwyżkował już od początku października o 4%. Oczywiście nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale może to być zapowiedź poprawy rezultatów spółek także w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK