| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Sukcesy spółek z WIG 20

Sukcesy spółek z WIG 20

Najwięksi emitenci akcji, notowanych na GPW w Warszawie, mogą pochwalić się sukcesem. Spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, odnotowały wzrost zysków w III kwartale.

Mocno spadły także zyski PZU. Przypisane składki ubezpieczeniowe netto zmniejszyły się o 0,6%, jednak największy wpływ na 21% spadek zysku netto w III kwartale miało zmniejszenie się przychodów netto z inwestycji. Nie był to jednak rezultat ujemnych stóp zwrotu, lecz zmniejszenia portfela lokat po wypłacie dywidend, a w szczególności megadywidendy, wypłaconej w 2009 roku. Wzrosty cen akcji i spadki rentowności obligacji w III kwartale wpływały pozytywnie na stopy zwrotu, osiągane przez PZU z działalności lokacyjnej w tym okresie.

Zdecydowanie gorsze zyski, w porównaniu z rokiem ubiegłym, pokazał Polimex-Mostostal. Zysk netto w III kwartale był niższy aż o 49% od wyniku odpowiednich trzech miesięcy roku poprzedniego. Niższe zyski to nie skutek spadku przychodów ze sprzedaży – bowiem wzrosły one o 1,2% – lecz wzrostu kosztów, który miał miejsce niemal na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

Ogólnie dobre wyniki znalazły odzwierciedlenie we wzrostach cen akcji. Indeks WIG20 wzrósł w III kwartale o 15,2%. Trend wzrostowy trwa i obecny kwartał również zaczął się optymistycznie dla posiadaczy akcji. Wskaźnik największych spółek zwyżkował już od początku października o 4%. Oczywiście nie należy chwalić dnia przed zachodem słońca, ale może to być zapowiedź poprawy rezultatów spółek także w ostatnich trzech miesiącach bieżącego roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK