| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Niebawem poznamy istotne dane, dotyczące zarówno światowej, jak i polskiej gospodarki. Wszystko to za sprawą publikacji, których można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.

Dobiegają końca sezony przekazywania wyników finansowych za III kwartał przez spółki w USA i Europie, w tym w Polsce. Doniesienia makroekonomiczne będą w najbliższych tygodniach najważniejszymi czynnikami, determinującymi zachowania rynków finansowych. Już dziś zaczynamy „mocnym uderzeniem”, poznamy bowiem październikową sprzedaż detaliczną w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast zostaną opublikowane dane na temat inflacji z minionego miesiąca.

Na sprzedaż detaliczną w USA inwestorzy będą patrzeć przez pryzmat historyczny, ale jednocześnie mogą dopatrywać się w niej zwiastunów tego, jak będzie wyglądać w tym roku okres sprzedaży świątecznej. Z początkiem grudnia stanie się on jednym z głównych tematów inwestycyjnych. Sprzedaż w sezonie świątecznym ma kluczowe znaczenie dla całorocznej sprzedaży detalicznej, a ta odpowiada w ogromnym stopniu za stan amerykańskiej gospodarki.

Październikowa inflacja w Polsce zapewne będzie zwieńczeniem spadkowej tendencji w zakresie dynamiki wzrostu cen.

Dowiedz się także: Na czym polega arbitraż walutowy

Prawdopodobnie w tym zakresie nastąpi odwrócenie trendu. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy będzie wyraźne przekroczenie celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, jaki jest ustalony na poziomie 2,5%. Ekonomiści spodziewają się październikowej inflacji rzędu 2,9%. Osiągnięcie takiego pułapu wzmocni zapewne głosy o konieczności podniesienia kosztów pieniądza.

Wzrost PKB w III kwartale w Europie potwierdza problemy państw peryferyjnych. Wyniki europejskich gospodarek w III kwartale mają istotne znaczenie także z punktu widzenia rynków nieruchomości.

Polecamy serwis: Inwestycje

Obniżenie się tempa wzrostu PKB we wszystkich istotnych państwach oddala perspektywę zaostrzania kursu w polityce pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Wzrost niemieckiego PKB zwolnił w III kwartale do 0,7%, w porównaniu z II kwartałem tego roku. Kwartał wcześniej odnotowano 2,3% wzrostu. We Francji poprawa wyniosła 0,4% w stosunku do 0,7% wzrostu w poprzednim kwartale. We Włoszech osłabienie rozwoju było podobne, z 0,5% do 0,2%. Stagnacja miała miejsce w Hiszpanii, regres o 0,1% nastąpił w Holandii, a o 1,1% – w Grecji. Cała strefa euro urosła w III kwartale o 0,4% wobec 1 proc. zwyżki w II kwartale.

Sygnały o dalszych kłopotach z rozwojem krajów peryferyjnych strefy euro to również zły znak z punktu widzenia oceny ich wiarygodności. Tym samym trzeba liczyć się z utrzymaniem presji na rentowność ich obligacji.

Źródło:
Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK