REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz po sesji giełdowej - 05.10.2010r.

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

REKLAMA

REKLAMA

Po wczorajszym wyskoku WIG20 w końcówce notowań ponad poziom kwietniowych maksimów dziś najważniejszą kwestią było o ile uda się poprawić ten rekord i czy towarzyszyć będzie temu pozytywna atmosfera na zachodnich parkietach.

Początkowe takty nie zapowiadały większych emocji i sesja ciągnęła się ślamazarnie do godziny 14-tej, ale po niej nastąpił jednorazowy silny atak popytu, który doprowadził rynek na nowe roczne maksima.

REKLAMA

Z uwagi na moment wybicia nie można go powiązać z europejskimi danymi makro, bo indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro nie wzbudziły większego zainteresowania wśród inwestorów, ponieważ ich odczyty były zgodnie z niedawno publikowanymi szacunkami. Z kolei dość nietypową reakcję można było zobaczyć po danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro w sierpniu. Okazał się, że w skali miesiąca zamiast wzrostu o 0,1 proc. mamy spadek sprzedaży o 0,4 proc., co jest skutkiem umacniającego się euro, ale takie dane zupełnie nie przeszkodziły kursowi euro zyskać na wartości i również wejść na półroczne maksima.

Zobacz także: Kursy walut

Cały wzrost tuż przed rozpoczęciem sesji w Stanach można więc uznać za swego rodzaju dyskontowanie opublikowanych danych z USA, gdzie indeks ISM opisujący sektor usług, który jednocześnie odpowiada za 90 proc. gospodarki amerykańskiej, był wyższy od oczekiwań. Dość to zagadkowe, że ostatnie dane z rynku pracy były słabe, zaufanie konsumentów spada, produkcja minimalnie rośnie, a usługi jak gdyby nigdy nic zwyżkują, chociaż za pozytywny sygnał trzeba uznać wzrost sub-indeksu nowych zamówień. Jego korelacja z przyszłymi odczytami ISM jest na tyle duża, że zapowiada ponowne przyspieszenie amerykańskiego PKB w czwartym kwartale. Można powiedzieć nareszcie, bo jest ono niezbędne aby liczyć na uzasadnienie do ostatnich zwyżek na rynkach.

Polecamy: Rynek finansowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzisiejszy atak na szczyty nie dziwi, bo ich wczorajsze pokonanie na fiksingu nie dało szansy wejścia graczom czekającym właśnie na ten impuls. Podczas sesji tego problemu nie było, więc kiedy tylko WIG20 naruszył wczorajsze maksima mogliśmy obserwować nagłe przyspieszenie dynamiki całego ruchu. Zakończenie wzrostem indeksu o 1,2 proc. jest poważnym buforem bezpieczeństwa dla byków, tylko nadal marsz na północ odbywa się niemal wyłącznie dzięki największym walorom. Na dzisiejszej sesji, choć przecież rekordowej, więcej spółek spadało (177) niż rosło (144). W tej chwili większość sygnałów technicznych (poza wykupieniem) będzie wskazywało na kupno i jednocześnie dominować będzie atmosfera nieuchronności zwyżek. Ponieważ oporu nie ma , a do najbliższego wsparcia jest 70 pkt. to popyt będzie się czuł pewnie. A pewność siebie to na rynku slaby doradca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA