| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Recesja w USA już dawno za nami

Recesja w USA już dawno za nami

Aktywność na amerykańskim rynku nieruchomości pozostawała we wrześniu bardzo niska i nie widać oznak szybkiej poprawy. Dobrą wiadomością jest ostateczne obwieszczenie przez NBER zakończenia w połowie 2009 r. recesji w Stanach Zjednoczonych.

Wyraźniejszy wzrost na amerykańskiej giełdzie, do jakiego doszło na pierwszej sesji tego tygodnia, daje nadzieje na wyrwanie ze skrajnego marazmu warszawskiego parkietu. Wczoraj indeks WIG w dalszym ciągu tkwił w wąskim przedziale wyznaczonym przez tegoroczne szczyty w cenach zamknięcia i intraday. Przekłada się to na poziomy 44,1 tys. pkt i 44,3 tys. pkt. Skończyliśmy dzień bliżej górnej granicy. W początkach wtorkowych notowań indeks ją przekracza. To powoduje, że kluczowym pytaniem na dziś jest to, czy rynek zdoła się ponad tymi barierami utrzymać. Byłby to bez wątpienia korzystny sygnał z punktu widzenia możliwości podtrzymania dobrej koniunktury. Trzeba przy tym jednak przyznać, że sytuacja niewiele by się zmieniła. Najważniejszym wsparciem pozostaje 44,1 tys. pkt. Dopóki WIG pozostaje powyżej niego ma szanse zyskiwać.

Wczoraj Narodowe Biuro Analiz Gospodarczych (NBER) w USA podało, że najdłuższa recesja od Wielkiej Depresji z lat 30. XX wieku zakończyła się w amerykańskiej gospodarce w czerwcu 2009 r. NBER jest ciałem, które określa cykle ekonomiczne w Ameryce. Zdecydowało, że ewentualne przyszłe osłabienie koniunktury będzie traktować jako kolejną recesję, a nie kontynuację tej, która rozpoczęła się w grudniu 2007 r.

Polecamy: ABC Inwestowania

Przesłanką do takiej decyzji był czas trwania i siła ożywienia gospodarczego, z jakim mamy do czynienia od połowy minionego roku. To może być odczytywane jako decyzja zwiększająca szanse, że osłabienie koniunktury, z jakim mamy w ostatnich miesiącach do czynienia, okaże się jedynie przejściowe, a nie przekształci się w trwalszą tendencję.

We wrześniu indeks aktywności amerykańskiego rynku nieruchomości utrzymał się na najniższym poziomie od marca 2009 r. Wyniósł 13 pkt. Spodziewano się symbolicznej poprawy, do 14 pkt. Na ten wynik złożyły się niezmienione w porównaniu z sierpniem odczyty wskaźników w zakresie bieżącej i prognozowanej sprzedaży domów. Pierwszy miał 13 pkt, drugi—18 pkt. Natomiast kosmetyczny spadek był udziałem wskaźnika dotyczącego zainteresowania kupujących. Tu odczyt wyniósł 9 pkt, najmniej od marca minionego roku. Wartości wskaźników poniżej 50 pkt oznaczają, że więcej respondentów ocenia warunki jako słabe niż dobre. Ogólny wskaźnik aktywności rekordowo nisko był w styczniu 2009 r., kiedy osiągnął 8 pkt. Widzimy więc, że teraz jest już niewiele lepiej. To pokazuje, jak zła jest sytuacja na rynku nieruchomości w USA, ale jednocześnie wskazuje, że miejsca na dalszy regres nie ma już zbyt wiele. Wysokie bezrobocie każe jednak bardziej liczyć na stabilizowanie sytuacji na obecnych poziomach niż poprawę.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań i domów VIII 2010

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK