REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra passa na giełdzie dobiega końca?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Duże obroty z chwilą dotarcia WIG do tegorocznego szczytu sugerują, że na tym poziomie może dojść do poważniejszych rozstrzygnięć dotyczących średnioterminowej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Z kolei spadek WIG poniżej 44,1 tys. pkt skłaniałby do obaw, że potencjał zwyżkowy się wyczerpuje.

Wątpliwości na giełdzie

REKLAMA

REKLAMA

Symbolicznym przekroczeniem przez indeks WIG kwietniowej górki w cenach zamknięcia zakończyła się pierwsza sesja tego tygodnia na warszawskiej giełdzie. Jednocześnie nie udało się przekroczyć tegorocznego maksimum biorąc pod uwagę notowania osiągnięte w ciągu dnia. Przez cały dzień WIG tkwił pomiędzy tymi dwoma poziomami. Można to odczytywać jako wyraz obawy inwestorów, że po raz kolejny powtórzy się sytuacja, w której ustanowienie nowego szczytu hossy wyczerpie potencjał wzrostowy rynku, a nie da impulsu do kontynuacji ruchu w górę.

Sesja praktycznie nie miała historii. Na fali korzystnych wiadomości z chińskiej gospodarki i uspokajających doniesień dotyczących terminu wprowadzania bardziej restrykcyjnych wymogów kapitałowych dla banków rynek zaczął notowania na wysokim poziomie i do końca dnia na nim pozostał. Dziś inwestorów czeka więcej emocji. W przeciwieństwie do poniedziałku w ciągu dnia pojawią się dane gospodarcze, na które zazwyczaj zwracają oni uwagę. Jeszcze przed południem poznamy wrześniowy indeks ZEW, obrazujący oceny analityków i ekonomistów dotyczące perspektyw niemieckiej gospodarki, oraz lipcową produkcję przemysłową w strefie euro. Po południu podane zostaną sierpniowa inflacja w Polsce, a potem sierpniowa sprzedaż detaliczna w USA.

Zobacz także: Wiadomości finansowe

WIG ma dziś za zadanie utrzymać się ponad 44,1 tys. pkt, by można było myśleć o kontynuacji ruchu w górę. Zamknięcie poniżej tej bariery potwierdzałoby obawy, że pomyślna passa giełdy stopniowo dobiega końca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Swoje prognozy dla rynków nieruchomości na świecie na 2011 r. przedstawił Knight Frank, globalny broker nieruchomościowy. Przewiduje, że najmocniej ceny domów pójdą w górę w Hongkongu. Wzrost ma tam w przyszłym roku sięgnąć 12% wobec 18% w tym roku. Dwoma kolejnymi rynkami z najszybszym wzrostem cen mają być Rosja oraz Malezja (zwyżki odpowiednio o 11,3% wobec 8,8% w tym roku oraz o 10% wobec 0% w tym roku). Najgorzej sytuacja ma wyglądać w Irlandii, Hiszpanii i Kanadzie, gdzie zapowiadane są spadki cen. Dla Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii przewidywany jest symboliczny wzrost.

Tymczasem sierpniowa ankieta RICS, instytucji zrzeszającej pośredników nieruchomościowych w Wielkiej Brytanii, wykazała najsłabsze nastroje od maja 2009 r. Odsetek agentów spodziewających się obniżki cen mieszkań aż o 32 pkt proc. przekroczył odsetek tych, którzy liczą na wzrost. Miesiąc wcześniej przewaga wynosiła 8 pkt proc. Spodziewano się, że wskaźnik zejdzie do minus 12 pkt.

Przeczytaj także: Sytuacja deweloperów nie poprawiła się

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA