| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Zwyżkom na amerykańskim parkiecie z minionego tygodnia towarzyszyły umiarkowane obroty, co zmniejsza pozytywną wymowę ruchu w górę. Ponadto przełom sierpnia i września przyniósł znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich inwestorów.

Po dniu, w którym nie pracują amerykańskie rynki finansowe, trudno spodziewać się ciekawych wydarzeń. Wyraźna zwyżka z piątku, jaka miała miejsce na parkiecie w USA kończąca cały bardzo udany tydzień, w którym S&P 500 poszedł w górę o 3,7%, powinna skutkować podtrzymaniem dobrych nastrojów na europejskich rynkach. Takie założenie, że jest tym bardziej uzasadnione, że pozytywnie skończyły się notowania w Azji. Nie można jednak przejść obojętnie wobec faktu, że ubiegłotygodniowy ruch w górę na amerykańskim parkiecie nastąpił przy skromnych obrotach. To osłabia pozytywną wymowę zwyżek.

Ciekawie prezentowały się przepływy globalnego kapitału z tygodnia zakończonego 1 września. Fundusze akcji na świecie straciły 6,9 mld USD. Z podmiotów pieniężnych inwestorzy wycofali ponad 4 mld USD więcej niż wpłacili, a z mieszanych ponad 1 mld USD. Jedyną grupą, która pozyskiwała świeży kapitał, były fundusze obligacji. Dużo lepiej wypadły podmioty lokujące na rynkach wschodzących niż w państwach dojrzałych. To pokazuje, że utrzymują się cały czas tendencje, z jakimi mamy do czynienia od miesięcy. Wydaje się, że dopóki one trwają na rynkach rozwijających się nie dojdzie do mocniejszej przeceny.

Zobacz: Rodzaje funduszy

Miniony tydzień, wbrew kierunkowi indeksów, przyniósł istotne pogorszenie nastrojów inwestorów. Ankieta Investors Intelligence wykazała 29,4% byków i aż 37,7% niedźwiedzi. Poprzednio odsetek pesymistów był większy niż optymistów w połowie lipca.

W ostatnich dniach ponownie uwagę zaczynają przyciągać doniesienia z azjatyckich rynków nieruchomości. To one są najmocniej w ostatnich miesiącach rozgrzane. Na liście 5 państw z największym wzrostem w skali roku cen nieruchomości w II kwartale aż 3 to kraje azjatyckie (Singapur, Hong Kong i Tajwan). Uzupełniają ją Australia oraz Łotwa. We wszystkich tych miejscach, poza Łotwą, można mówić o oznakach spekulacyjnej bańki. Przeciwdziałanie jej narastaniu stało się jednym z ważniejszych celów działania tamtejszych władz. Ograniczają dostępność kredytów hipotecznych, zwiększają podaż gruntów pod budowę, tamują spekulacyjne zachowania.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Na rozpoczynający się tydzień zaplanowana jest publikacja niewielkiej liczby danych dotyczących rynków nieruchomości. Uwagę głównie będą przyciągać decyzje banków centralnych, w Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady. Podwyżka kosztu pieniądza, z 0,75% do 1%, oczekiwania jest jedynie w ostatnim z tych państw.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »