| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Zwyżkom na amerykańskim parkiecie z minionego tygodnia towarzyszyły umiarkowane obroty, co zmniejsza pozytywną wymowę ruchu w górę. Ponadto przełom sierpnia i września przyniósł znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich inwestorów.

Po dniu, w którym nie pracują amerykańskie rynki finansowe, trudno spodziewać się ciekawych wydarzeń. Wyraźna zwyżka z piątku, jaka miała miejsce na parkiecie w USA kończąca cały bardzo udany tydzień, w którym S&P 500 poszedł w górę o 3,7%, powinna skutkować podtrzymaniem dobrych nastrojów na europejskich rynkach. Takie założenie, że jest tym bardziej uzasadnione, że pozytywnie skończyły się notowania w Azji. Nie można jednak przejść obojętnie wobec faktu, że ubiegłotygodniowy ruch w górę na amerykańskim parkiecie nastąpił przy skromnych obrotach. To osłabia pozytywną wymowę zwyżek.

Ciekawie prezentowały się przepływy globalnego kapitału z tygodnia zakończonego 1 września. Fundusze akcji na świecie straciły 6,9 mld USD. Z podmiotów pieniężnych inwestorzy wycofali ponad 4 mld USD więcej niż wpłacili, a z mieszanych ponad 1 mld USD. Jedyną grupą, która pozyskiwała świeży kapitał, były fundusze obligacji. Dużo lepiej wypadły podmioty lokujące na rynkach wschodzących niż w państwach dojrzałych. To pokazuje, że utrzymują się cały czas tendencje, z jakimi mamy do czynienia od miesięcy. Wydaje się, że dopóki one trwają na rynkach rozwijających się nie dojdzie do mocniejszej przeceny.

Zobacz: Rodzaje funduszy

Miniony tydzień, wbrew kierunkowi indeksów, przyniósł istotne pogorszenie nastrojów inwestorów. Ankieta Investors Intelligence wykazała 29,4% byków i aż 37,7% niedźwiedzi. Poprzednio odsetek pesymistów był większy niż optymistów w połowie lipca.

W ostatnich dniach ponownie uwagę zaczynają przyciągać doniesienia z azjatyckich rynków nieruchomości. To one są najmocniej w ostatnich miesiącach rozgrzane. Na liście 5 państw z największym wzrostem w skali roku cen nieruchomości w II kwartale aż 3 to kraje azjatyckie (Singapur, Hong Kong i Tajwan). Uzupełniają ją Australia oraz Łotwa. We wszystkich tych miejscach, poza Łotwą, można mówić o oznakach spekulacyjnej bańki. Przeciwdziałanie jej narastaniu stało się jednym z ważniejszych celów działania tamtejszych władz. Ograniczają dostępność kredytów hipotecznych, zwiększają podaż gruntów pod budowę, tamują spekulacyjne zachowania.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Na rozpoczynający się tydzień zaplanowana jest publikacja niewielkiej liczby danych dotyczących rynków nieruchomości. Uwagę głównie będą przyciągać decyzje banków centralnych, w Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady. Podwyżka kosztu pieniądza, z 0,75% do 1%, oczekiwania jest jedynie w ostatnim z tych państw.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK