| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > W USA sytuacja wciąż nie wygląda za dobrze

W USA sytuacja wciąż nie wygląda za dobrze

Ekonomiści oczekują dziś korekty danych o PKB USA w II kwartale do 1,4% z podawanych miesiąc temu 2,5%. Redukują też prognozy na kolejne kwartały. Ponadto już tylko 21% analityków oczekuje wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Tymczasem rosną ceny domów w Kanadzie.

Nowojorskie giełdy wróciły wczoraj do trendu spadkowego, a indeks Dow Jones po raz pierwszy od siedmiu tygodni znalazł się poniżej 10 tys. pkt. Na rynkach nadal dominujący jest temat możliwego powrotu recesji za oceanem. Wzrost PKB USA w II kwartale był prawdopodobnie znacznie słabszy, niż podawano przed miesiącem (dziś poznamy zaktualizowany odczyt), a nawet optymiści znacznie tną prognozy na kolejne okresy.

Przykładem są ekonomiści z Deutsche Bank Securities w Nowym Jorku, którzy prognozę wzrostu PKB USA w tym kwartale zredukowali do 2%, z 4,6% oczekiwanych jeszcze dwa tygodnie temu. Szacunki na ten i następny kwartał do niskiego pułapu 1,5% i 2% obniżył bank JPMorgan Chase. Prognozy są podstawową do podejmowania decyzji inwestycyjnych i ich spadek może utwierdzać inwestorów w przekonaniu, że USA istotnie mają przed sobą kilka ciężkich miesięcy. Możliwe jest więc zejście amerykańskich indeksów do tegorocznego minimum, czyli poniżej dołków z początku lipca.

Jednak nie musi to oznaczać tego samego dla giełd rynków wschodzących, w tym GPW. Choć poruszają się one pod dyktando danych z USA, to jednak ze znacznie mniejszą dynamiką. Indeks rynków wschodzących względem tegorocznego dna, które wypadło w maju, ma 9% zapasu i kilka wsparć po drodze.

Zobacz także: Rynek finansowy

Część inwestorów liczy, że rynki spróbuje podbudować dziś szef Fedu Ben Bernanke oraz inni bankierzy centralni, którzy zgromadzili się w amerykańskim Jackson Hole. Szef Fed może dać wskazówki, jak wyglądać ma w USA dalsze tzw. „ilościowe luzowanie polityki pieniężnej”.

Dobre wieści napłynęły z rynku nieruchomości w Kanadzie. W czerwcu domy zdrożały tam o 1,5%, najwięcej od 10 miesięcy – wynika z najnowszego odczytu wskaźnika Teranet-National Bank Composite House Price Index. Wzrost cen w skali roku wyniósł 13,6% i był taki, jak w maju. 

Warto podkreślić, że w dobra sytuacja na rynku nieruchomości idzie w parze z formą całej gospodarki. Według MFW ma ona wzrosnąć w tym roku o 3,6%, czyli więcej niż w innych krajach z grupy G-7.

Polecamy: Tanie mieszkanie

Tymczasem w USA analitycy zajmujący się nieruchomościami korygują swoje oczekiwania co do poziomu cen domów w tym i kolejnych latach. Sierpniowy sondaż MacroMarkets Home Price Expectations pokazał, że tylko 21% analityków wierzy we wzrost cen w tym roku, podczas gdy w maju ich odsetek wynosił 48%. Wciąż jeszcze stosunkowo silna jest wiara w zwyżki cen w przyszłym roku – spodziewa się ich 64% badanych (w maju było 78%). Według danych FHFA średnie ceny domów były w USA w II kw. o 1,6% niższe od zeszłorocznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK