REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje mieszkaniowe w USA spadają

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści ostrzegają, że w kolejnych miesiącach dane o produkcji przemysłowej w USA mogą nie być już tak dobre jak ostatnie z lipca. Dodatkowo segment budownictwa jednorodzinnego w USA jest szczególnie słaby. Liczba nowych inwestycji w nim spadła w lipcu do 432 tys. w skali roku, poziomu najniższego od maja zeszłego roku.

Budownictwo mieszkaniowe w USA wciąż ciężarem dla gospodarki

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy dość długo musieli czekać na pierwsze obiecujące informacje z gospodarki amerykańskiej. Dane o silnym w lipcu wzroście produkcji przemysłowej (o 1% w skali miesięcznej, dwa razy więcej niż oczekiwali ekonomiści, oraz 7,7% w skali roku) wywołały ożywioną reakcję na światowych giełdach akcji. Odnotowały one pierwszą silniejszą zwyżkę po dwutygodniowym okresie podążania głównie na południe.

Można mieć jednak poważne wątpliwości, czy tak dobra reakcja inwestorów – którzy zignorowali przy tym opublikowane równolegle słabe dane dotyczące amerykańskiego sektora nieruchomości (o nim poniżej) – stanowi wstęp do bardziej trwałej poprawy nastrojów. Jednorazowy dość silny wzrost produkcji jeszcze niewiele oznacza. Sektor przemysłowy jest wprawdzie papierkiem lakmusowym kondycji całej gospodarki, ale trzeba pamiętać, że w przypadku USA ma on w niej tylko kilkunastoprocentowy udział, a ponadto wielu ekonomistów jest przekonanych, że w kolejnych miesiącach jego dynamika będzie słabnąć, dostosowując się do ogólnego trendu.

Na razie wciąż trzeba raczej zakładać ostrożny scenariusz, czyli zdecydowanie wolniejszy niż na początku roku rozwój w USA w kolejnych miesiącach. Bardzo prawdopodobne, że taki scenariusz jest już wkalkulowany w wyceny akcji i innych aktywów. Z jednej strony może to więc ograniczać ryzyko kontynuacji przeceny, jednak z drugiej - do jakiegokolwiek wyraźnego odbicia może być potrzebna cała seria danych makro wskazujących na poprawę.

Zobacz: Wskaźniki makroekonomiczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziś z rana europejskie giełdy notowały już umiarkowane spadki.

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Liczba rozpoczętych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym w USA wzrosła w lipcu o 1,7% w stosunku do czerwca, do 546 tys. obiektów w skali roku, ale to jednak mniej niż oczekiwano. Słabe są też perspektywy – liczba wydanych pozwoleń na budowy zmniejszyła się o 3,1%, do 565 tys. W porównaniu z lipcem 2009 r. liczba rozpoczynanych inwestycji była mniejsza o 7%. Zatem zamiast gospodarkę ożywiać, budownictwo jest jej ciężarem.

Władze USA zdają sobie sprawę z problemu. Wiedzą też, że przyczyna tkwi w systemie finansowania tego rynku. Mimo niskich stóp procentowych Amerykanom trudno jest teraz uzyskać czy zrefinansować kredyty hipoteczne. Na zwołanej w Kongresie konferencji w sprawie przyszłości Fannie Mae i Freddie Mac, zbankrutowanych gigantów zajmujących się refinansowaniem rynku nieruchomości, sekretarz skarbu USA Timothy Geithner zapewniał, że choć system trzeba zreformować, to rząd nadal widzi dla siebie miejsce jako oferującego wsparcie i gwarancje dla kredytów.

Zobacz także: Rynek kredytów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA