| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > PKPP Lewiatan: indeks biznesu w lipcu 2010 r.

PKPP Lewiatan: indeks biznesu w lipcu 2010 r.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu utrzymał w notowaniu rocznym poziom 43 pkt. z poprzedniego miesiąca, a indeks kwartalny zyskał trzy punkty osiągając wartość indeksu rocznego. Zdaniem ekspertów PKPP Lewiatan wskazuje to na stabilizację koniunktury przynajmniej do końca roku.

Indeksy finansów w zasadzie utrzymały poprzedni poziom: indeks kwartalny poprawił się o jeden punkt do 46 pkt., podobnie jak indeks półroczny, natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do 45 pkt. Chociaż wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw są stosunkowo dobre, indeksy finansów znajdują się poniżej połowy skali. Nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o braku wiary w trwałość ożywienia i niechęci do podejmowania inwestycji. Dopiero od dwóch miesięcy obserwujemy niewielki dodatni przyrost kredytu dla przedsiębiorstw. Istnieje jednocześnie ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych w związku z utrzymującym się deficytem budżetowym i rosnącym zadłużeniem finansów publicznych.

Indeksy makroekonomiczne kwartalny i roczny nie uległy zmianie, kwartalny na poziomie 43 pkt., a roczny 39 pkt. Oba indeksy znajdują się poniżej połowy skali i do tego z tendencją malejącą. Wprawdzie inflacja zaczęła znowu rosnąć, ale rośnie też zatrudnienie, a deficyt w obrotach bieżących z zagranicą jest bardzo niski i w pełni pokryty napływem inwestycji zagranicznych.

Zobacz: Wskaźniki makroekonomiczne

Kwartalny indeks wpływu czynników politycznych spadł o dwa punkty do 54 pkt., ale roczny pozostał niezmieniony na poziomie 56 pkt. W tej chwili indeks ten jako jedyny pozostaje powyżej połowy skali.

EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Halina Wasilewska-Trenkner, Bohdan Wyżnikiewicz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK