| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Budownictwo w Polsce w dobrej formie

Budownictwo w Polsce w dobrej formie

Czerwcowy wynik produkcji budowlano-montażowej w Polsce nie zaskoczył. Nadal można raczej mówić o stagnacji niż wzroście. Jednak z punktu widzenia stabilności ożywienia gospodarczego przyspieszenie w budownictwie wydaje się jednym z ważniejszych czynników.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu wzrosła o 9,6% w skali roku, a po uwzględnieniu czynników sezonowych, takich jak różnica w liczbie dni pracy w porównywanych okresach, progres wyniósł 4,1%. To wynik wyraźnie lepszy niż miesiąc wcześniej, kiedy w budownictwie wzrost produkcji sięgnął zaledwie 2,3%, a po odsezonowaniu danych mieliśmy nawet ponad 3-proc. spadek.

Na czerwcową poprawę w zakresie budownictwa złożyły się wszystkie działy. O 13,1% wzrosła produkcja w zakresie budownictwa specjalistycznego, o 13% w przypadku robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, a w budownictwie infrastrukturalnym mieliśmy zwyżkę o 3,5%.

Choć czerwiec był kolejnym miesiącem poprawy w budownictwie, to dynamika wzrostu pozostaje niższa niż w przemyśle. Produkcja przemysłowa zwiększyła się w minionym miesiącu o 14,5% rok do roku. Te dysproporcje znajdują odzwierciedlenie w notowaniach spółek na warszawskiej giełdzie. W skali roku, czyli w takim ujęciu, w jakim patrzymy na dane o produkcji budowlanej, przedsiębiorstwa z tego sektora są jednymi z najsłabszych. Od końca czerwca 2009 r. do końca czerwca 2010 r. WIG-Budownictwo, zrzeszający 31 firm, poszedł w górę jedynie o 5,9% wobec 29,5% wzrostu całej giełdy. WIG-Deweloperzy zyskał w tym czasie nieco ponad jedną czwartą (pierwsze półrocze było bardzo udane pod względem nowych inwestycji mieszkaniowych). Poprawiająca się sytuacja w budownictwie przekłada się na silniejszą postawę spółek z tej branży w krótkim terminie. W czerwcu indeks WIG-Budownictwo stracił 3,9% wobec 5,2-proc. zniżki indeksu WIG. Podobnie, jak cały rynek wypadł natomiast WIG-Deweloperzy, w skład którego wchodzi 16 firm.

Polecamy: Rynek nieruchomości

Czerwcowe wyniki produkcji budowlano-montażowej są zbieżne z wcześniej publikowanymi GUS-owskimi wskaźnikami koniunktury. W minionym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizowało 21% przedsiębiorstw budowlanych, a jej pogorszenie 19% (w maju optymistów było tyle samo, a pesymistów o 1 pkt proc. więcej). W badaniu koniunktury widać też większą skłonność firm do prowadzenia prac za granicą. Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Spodziewany jest spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Najlepsza jest sytuacja przedsiębiorstw dużych i średnich. W przypadku pozostałych firm oceny ogólnego klimatu koniunktury były wciąż negatywne, choć poprawiły się w porównaniu z majem.

Największe bariery napotykane przez przedsiębiorstwa budowlane to konkurencja na rynku (58% w czerwcu tego roku, 62% rok wcześniej), koszty zatrudnienia (51%, 50%), oraz niedostateczny popyt (44%, 49%). Charakterystyczny był wzrost znaczenia bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (33% w czerwcu tego roku, 13% rok wcześniej i 23% miesiąc wcześniej). Można było to wiązać z powodzią. Najbardziej zmniejszyła się uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK