| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach

Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach

Pierwszy raz od maja rentowność 10-letnich obligacji greckich podniosła się powyżej psychologicznej bariery 10%. To przypomina inwestorom, że kryzys finansów publicznych na Starym Kontynencie nie odszedł jeszcze w niepamięć.

Podniósł się też koszt ubezpieczenia przed niewypłacalnością Grecji. Tzw. CDS przekroczyły barierę 900 pkt wobec 940 pkt w najgorszym momencie zaniepokojenia sytuacją fiskalną tego kraju w maju.

Jednocześnie stratedzy inwestycyjni nie tracą wiary w zyski z akcji. Z najnowszego sondażu wśród europejskich specjalistów wynika, że spodziewają się 15-proc. zwyżki notowań akcji do końca tego roku. Takie nastawienie argumentują niskimi wycenami spółek i perspektywami poprawy ich zysków. Optymizm w tym względzie wzmocniła ostatnia deprecjacja wspólnej waluty, która ma poprawić konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach.

Opublikowane dziś dane o sprzedaży detalicznej w Polsce okazały się lepsze od prognoz i wyraźnie lepsze niż przed miesiącem. Sprzedaż podniosła się o 4,3% rok do roku. Minimalnie lepsze od prognoz okazało się też bezrobocie, które spadło poniżej 12%. Spadek był jednak dosyć duży, z 12,3% w maju do 11,9%.

Wskaźniki makroekonomiczne

W sumie jednak po serii majowych danych nie dowiedzieliśmy się niczego nowego o naszej gospodarce. Ożywienie w dużym stopniu wynika z poprawy sytuacji w przemyśle, na co wpływ ma efekt niskiej bazy porównawczej.

  • Problemem amerykańskiego rynku nieruchomości pozostaje ograniczony popyt na domy
  • Powrót notowań CDS ubezpieczających ryzyko związane z greckimi obligacjami w okolice majowego szczytu oznacza, że obawy wynikające z kryzysu finansów publicznych powracają

W minionym tygodniu o 5,9% zmalała liczba wniosków o kredyty hipoteczne w Ameryce. W dalszym ciągu małe jest zainteresowanie kredytami na kupno domów. Ubiegłotygodniowy wynik, po spadku o 1,2%, był drugim najgorszym od 1997 r. Natomiast zainteresowanie kredytami refinansującymi wcześniej zaciągnięte zobowiązania obniżyło się o 7,3%. Udział wniosków o kredyty refinansowe w łącznej liczbie wniosków wyniósł 73,8% wobec 74,8% tydzień wcześniej.

Widać więc wyraźnie, że po stronie popytowej w dalszym ciągu nie ma żadnego przełomu na rynku nieruchomości w USA. W tym względzie nie dziwi słaby wynik majowej sprzedaży domów na rynku pierwotnym. Spadła ona o jedną trzecią w skali miesiąca, do rekordowo niskiego poziomu. Ceny w porównaniu z sytuacją sprzed roku obniżyły się o blisko 10%. Średnio wyniosły 200,9 tys. USD. Podaż podniosła się do 8,5 miesiąca obecnej sprzedaży z 5,8 miesiąca w kwietniu. Na rynku było 213 tys. do sprzedania, najmniej od 1970 r.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK