| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach

Inwestorzy przypomnieli sobie o greckich problemach

Pierwszy raz od maja rentowność 10-letnich obligacji greckich podniosła się powyżej psychologicznej bariery 10%. To przypomina inwestorom, że kryzys finansów publicznych na Starym Kontynencie nie odszedł jeszcze w niepamięć.

Podniósł się też koszt ubezpieczenia przed niewypłacalnością Grecji. Tzw. CDS przekroczyły barierę 900 pkt wobec 940 pkt w najgorszym momencie zaniepokojenia sytuacją fiskalną tego kraju w maju.

Jednocześnie stratedzy inwestycyjni nie tracą wiary w zyski z akcji. Z najnowszego sondażu wśród europejskich specjalistów wynika, że spodziewają się 15-proc. zwyżki notowań akcji do końca tego roku. Takie nastawienie argumentują niskimi wycenami spółek i perspektywami poprawy ich zysków. Optymizm w tym względzie wzmocniła ostatnia deprecjacja wspólnej waluty, która ma poprawić konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach.

Opublikowane dziś dane o sprzedaży detalicznej w Polsce okazały się lepsze od prognoz i wyraźnie lepsze niż przed miesiącem. Sprzedaż podniosła się o 4,3% rok do roku. Minimalnie lepsze od prognoz okazało się też bezrobocie, które spadło poniżej 12%. Spadek był jednak dosyć duży, z 12,3% w maju do 11,9%.

Wskaźniki makroekonomiczne

W sumie jednak po serii majowych danych nie dowiedzieliśmy się niczego nowego o naszej gospodarce. Ożywienie w dużym stopniu wynika z poprawy sytuacji w przemyśle, na co wpływ ma efekt niskiej bazy porównawczej.

  • Problemem amerykańskiego rynku nieruchomości pozostaje ograniczony popyt na domy
  • Powrót notowań CDS ubezpieczających ryzyko związane z greckimi obligacjami w okolice majowego szczytu oznacza, że obawy wynikające z kryzysu finansów publicznych powracają

W minionym tygodniu o 5,9% zmalała liczba wniosków o kredyty hipoteczne w Ameryce. W dalszym ciągu małe jest zainteresowanie kredytami na kupno domów. Ubiegłotygodniowy wynik, po spadku o 1,2%, był drugim najgorszym od 1997 r. Natomiast zainteresowanie kredytami refinansującymi wcześniej zaciągnięte zobowiązania obniżyło się o 7,3%. Udział wniosków o kredyty refinansowe w łącznej liczbie wniosków wyniósł 73,8% wobec 74,8% tydzień wcześniej.

Widać więc wyraźnie, że po stronie popytowej w dalszym ciągu nie ma żadnego przełomu na rynku nieruchomości w USA. W tym względzie nie dziwi słaby wynik majowej sprzedaży domów na rynku pierwotnym. Spadła ona o jedną trzecią w skali miesiąca, do rekordowo niskiego poziomu. Ceny w porównaniu z sytuacją sprzed roku obniżyły się o blisko 10%. Średnio wyniosły 200,9 tys. USD. Podaż podniosła się do 8,5 miesiąca obecnej sprzedaży z 5,8 miesiąca w kwietniu. Na rynku było 213 tys. do sprzedania, najmniej od 1970 r.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK