| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Kanada może podnieść stopy procentowe

Kanada może podnieść stopy procentowe

Kanadyjski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie dając jednocześnie sygnał, że stopy mogą być podwyższone w najbliższej przyszłości.

Kanada może być pierwszym z 7 najbardziej uprzemysłowionych państwa świata, które zdecyduje się na zaostrzenie polityki monetarnej. Przekonuje o tym porzucenie sformułowania o „warunkowym zobowiązaniu” do utrzymywania kosztu pieniądza bez zmian do czerwcowego posiedzenia, jeśli tylko nie zmienią się perspektywy inflacyjne. Bank centralny wskazał, że inflacja w przyszłym roku będzie nieznacznie przekraczać cel, jakim jest 2%. Jednocześnie podniesiono prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok do 3,7%.

Z podwyżką stóp procentowych nie czekały Indie. Stało się tak po raz drugi w ciągu ostatnich 4 tygodni. Koszt pieniądza wzrósł do 3,7%. Jednocześnie zwiększono wysokość rezerwy obowiązkowej dla banków, co ma dodatkowo chłodzić akcję kredytową i w efekcie koniunkturę gospodarczą.

Z nadmierną inflacją wciąż zmaga się Wielka Brytania. W marcu wyniosła ona 3,4% wobec 3% w lutym i przewidywanych przez analityków 3,1%. Inflacja 4 kolejny miesiąc przekraczała cel banku centralnego, jakim jest 2%. Inflacja bazowa przyspieszyła do 3% z 2,9% w lutym. W takich warunkach mogą zwiększać się oczekiwania na kontrreakcję władz monetarnych, by przeciwdziałać narastaniu oczekiwań inflacyjnych w społeczeństwie.
Rynki akcji nie przejmują się jednak tymi doniesieniami i odrabiają straty z początku tygodnia.

  • Nawarstwiają się sygnały zapowiadające zacieśnianie polityki pieniężnej na świecie, ale inwestorzy na rynkach akcji nie zwracają na to uwagi
  • Inflacja w Wielkiej Brytanii w marcu 4 raz z rzędu przekraczała cel banku centralnego
  • Siła spółek budowlanych w tym roku na naszej giełdzie w dużym stopniu wynika ze słabości w II połowie 2009 r.

W kontekście wciąż słabych wyników produkcji budowlano-montażowej w marcu w naszym kraju, która po uwzględnieniu czynników sezonowych spadła o 9,4%, zastanawiać może silna postawa na giełdzie spółek budowlanych w tym roku. Są jednymi z najlepszych. W największym stopniu tłumaczy to słabsza postawa firm z tej branży w II połowie minionego roku, kiedy inwestorzy byli już świadomi nadchodzącego spowolnienia w budownictwie. Jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany kursów największych przedsiębiorstw budowlanych w skali ostatnich 12 miesięcy, to już tak bardzo nie zachwycają. PBG zyskał w skali roku ok. 13%, Pol-Aqua ok. 20%, a Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa po ok. 40%. Dużo lepiej wypadł Budimex, który dał zarobić ok. 60%.

Zobacz też: Rynek nieruchomości

Na korzystne postrzeganie akcji z tej branży w tym roku wpływają oczekiwania na umocnienie ożywienia gospodarczego w kraju i w strefie euro. To powinno przełożyć się na wzrost inwestycji i w efekcie popytu na prace budowlane.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK