REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa Goldman Sachs pretekstem do korekty na giełdach

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

REKLAMA

Powodem do rozpoczęcia korekty spadkowej na rynkach giełdowych było oskarżenie przez amerykański nadzór finansowy banku inwestycyjnego Goldman Sachs o nieuczciwe praktyki względem swoich klientów.

O tym, jak bardzo jest naciągnięta sprężyna na amerykańskim rynku akcji przekonała piątkowa sesja w czasie której SP 500 spadł bez większego powodu najmocniej od lutego. Trudno za poważną przyczynę traktować sprawę Goldman Sachs, który został oskarżony przez amerykański nadzór finansowy o nieuczciwe postępowanie względem klientów. Był to raczej pretekst do realizacji zysków. Większe powody do niepokoju dawał już kwietniowy odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan, który spadł do najniższego poziomu od 5 miesięcy.

REKLAMA

REKLAMA

Subindeks ocen bieżącej sytuacji miał najniższą wartość w tym roku, subindeks oczekiwań odnotował najniższy poziom od marca 2009 r. To wszystko wskazuje, że przełomu w zakresie wydatków konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach nie ma co oczekiwać. Jednak w ostatnim czasie pojawiało się też wiele korzystnych informacji gospodarczych, które powinny neutralizować znaczenie pojedynczych gorszych wiadomości.

Dziś będziemy mogli się przekonać, jak bardzo naciągnięta jest sprężyna na warszawskim parkiecie, który w piątek, podobnie, jak inne europejskie rynki, nie poddał się mocniejszej przecenie. Giełdy azjatyckie zareagowały wyraźnymi zniżkami, więc można przypuszczać, że złe nastroje będą również obecne na Starym Kontynencie.

Dla rosnącego nieprzerwanie od 10 tygodni indeksu WIG silnym wsparciem jest styczniowy szczyt przy 41,6 tys. pkt. Dzieliło od niego na koniec minionego tygodnia ok. 5%.

Zwróć uwagę:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Po 10. kolejnych tygodniach zwyżek na naszej giełdzie naturalna jest podatność rynku na osłabienie nastrojów na świecie
  • W danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce w marcu istotne będzie to, jak zachował się realny fundusz płac

Rynki nieruchomości

REKLAMA

Choć dane o liczbie rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę w USA w marcu okazały się lepsze od przewidywanych, to trudno mówić, by były przełomowe dla oceny sytuacji na rynku mieszkaniowym w Ameryce. W dalszym ciągu mamy do czynienia bardziej ze stabilizacją na niskim poziomie, niż wyraźną poprawą sytuacji. Niemniej jednak roczne zmiany w obu kategoriach mogą robić wrażenie. Liczba pozwoleń podniosła się o 34% w porównaniu z marcem 2009 r., a rozpoczętych budów o jedną piątą.

Pozytywnie zaskoczył również kwietniowy indeks NAHB, obrazujący sytuację na rynku nieruchomości w USA. Podniósł się do 19 pkt, najwyższego poziomu od 7 miesięcy. Niemniej jednak odczyty poniżej 50 pkt oznaczają, że większość badanych ocenia warunku na rynku jako słabe.

Niewiele o przyszłej polityce monetarnej powiedziały ostatnie dane o inflacji. W strefie euro i USA nie widać na poziomie inflacji bazowej żadnej presji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA